سلامت بدن

مکمل غذایی (Supplements) چیست و هر آنچه که باید درمورد آن بدانید

مکمل غذایی چیست

مکمل غذایی چیست ؟

مکمل غذایی طیف وسیعی از فرآورده های مختلف را در بر می گیرد. افراد زیادی در کشوری مانند ایالات متحده از مکمل های غذایی استفاده می کنند. مکمل های غذایی به صورت کپسول، قرص، مایعات نوشیدنی و پودرها که حاوی گیاهان دارویی، ویتامین ها، اسیدهای آمینه، مواد معدنی و آنزیم ها می باشند. گاهی اوقات بعضی از مکمل های غذایی به غذا یا نوشیدنی ها افزوده می شوند. اکثر مکمل های غذایی ایمن و بی خطرند و فواید زیادی برای بدن دارند اما در مصرف آن ها باید احتیاط نمود.

تعریف مکمل غذایی

مکمل غذایی یا  food supplement عبارت است از فرآورده ای که برای تکمیل رژیم غذایی به کار می رود و حاوی موادی مانند فیبر، اسید آمینه، ویتامین، اسید چرب و مواد معدنی می باشد. این مواد ممکن است که در رژیم غذایی افراد به طور کامل موجود نباشند یا فراموش شده باشند. مکمل های غذایی از مواد غذایی یا سایر ترکیبات غلیظ تهیه شده و دارای اثر فیزیولوژیک یا ارزش غذایی در بدن هستند و به صورت تک ماده ای یا ترکیبی تولید می شوند. مکمل های غذایی به کنترل مشکلاتی می پردازند که به دلیل بیماری هایی مانند آرتروز یا پوکی استخوان ایجاد می شوند. برای خرید مکمل غذایی نیازی به تجویز پزشک نیست.

انواع مکمل

مکمل های خاص: بزرگ ترین گروه مکمل خاص شامل ترکیبات اسید چرب امگا 3 می باشد که در روغن ماهی وجود دارد که برای درمان آرتریت روماتوئید و فشار خون به کار می رود. مکمل های خاص دیگر شامل پروبیوتیک ها، کوانزیم Q10، فیبرها و گلوکوزامین/کندروایتین می باشند.

 

ویتامین و مواد معدنی

ویتامین و مواد معدنی

: اکثر افراد در حدود 97% به طور منظم از مکمل هایی استفاده می کنند که در دسته ویتامین و مواد معدنی قرار دارند. برخی از ویتامین های محبوب این دسته شامل این موارد می باشد: کلسیم، ویتامین B، ویتامین D و مولتی ویتامین ها.

 

مکمل های ورزشی، چاقی و لاغری: در حدود 19% افرادی که مکمل مصرف می کنند برای اهداف ورزشی و مدیریت وزن از آن استفاده می کنند. مکمل هایی مانند قهوه سبز، نوشیدنی های افزایش حجم آب بدن، ژل و نوشابه های انرژی زا مکمل گارسینیا کامبوجیا (تمبر هندی) و مکمل های پروتئینی در این دسته قرار می گیرند.

 

گیاهان و داروهای گیاهی: افرادی هستند که به طور منظم از داروهای گیاهی مصرف می کنند، افرادی نیز به طور منظم چای سبز استفاده می کنند. برخی دیگر از مواد گیاهی شامل موارد  اکیناسه، سیر، جینسینگ و کرنبری می باشد.

 

بهترین مکمل

اثر بخش باشد : مکمل های غذایی به تامین ویتامین هایی که در برنامه غذایی وجود ندارد می پردازند و اثر بخشی خاص خود را دارند. مکمل هایی مانند ویتامین D و کلسیم برای کاهش از بین رفتن سلول استخوانی و تراکم اسخوان ها مفید است. اسیدهای چربی که از روغن ماهی استخراج می شوند به بیماری قلبی کمک می کنند.

 

دارای برچسب مکمل غذایی باشد: یک مکمل غذایی باید دارای برچسب غذایی باشد که در آن مقدار مواد تشکیل دهنده، مقدار مناسب برای مصرف و مواد اضافه شده به آن مانند طعم دهنده ها را مشخص می کند. مقدار مصرف توسط تولید کننده تعیین می شود اما این مقدار دقیق باید توسط متخصص تغذیه تعیین شود

 

با کیفیت باشد: قدرت، خلوص، ترکیب و ماهیت مکمل های غذایی باید سنجیده و تایید شود. بعد از اینکه مکمل ها توسط آزمایش های مختلف سنجیده و ارزیابی شدند، برای مکمل تاییدیه صادر می شود. این تاییدیه تضمین نمی کند که این مکمل موثر یا بی خطر است اما تضمین می کند که مواد ذکر شده در برچسب با محتویات همخوانی دارد، محصول با رعایت استاندارد ساخته شده است و فاقد مواد مضر و آلاینده ها می باشد.

چه کسانی به مکمل نیاز دارند؟

مکمل های غذایی

مکمل های غذایی

برخی افراد ممکن است به دلایل و شرایط مختلف به مکمل های غذایی نیاز دارند. این افراد شامل موارد زیر می باشند:

 • گیاه خواران
 • افراد مسن
 • مادران شیرده
 • زنان باردار
 • افرادی که دارای بیماری های قلبی و عروقی، کلیوی، سرطانی و استخوانی می باشند.
 • افرادی که بدنشان تحمل برخی از مواد غذایی را ندارد و یا به آن آلرژی دارد.

 

نشانه های کمبود ویتامین ها چیست؟

علائم کمبود ویتامین ها به نوع ویتامین بستگی دارد. اما با این حال یک سری عوامل کلی شامل موارد زیر می باشند که در صورت وجود، نشانه کمبود ویتامین در بدن می باشد:

 • ریزش مو
 • تنفس سخت
 • رنگ پریدگی یا زردی پوست
 • احساس سبکی سر
 • هوس های غذایی غیر عادی
 • تپش قلب
 • نداشتن تمرکز حواس
 • بی حسی یا گزگز مفاصل
 • یبوست
 • خستگی
 • مشکلات مربوط به قاعدگی مثل عقب افتادن یا شدید شدن
 • خواب آلودگی

فردی که دچار کمبود ویتامین است ممکن است تمامی یا برخی از این علائم را داشته باشد.

پودر های مکمل غذایی

 پودر مکمل کودکان

برخی از مواد غذایی که کودک برای سالم ماندن و رشد به آن ها نیاز دارد شامل موادی مانند فولات، چربی، آهن و کلسیم می باشند که هر کدام برای رشد کودک تاثیر زیادی دارند و کمبود آن ها سلامتی کودک را به خطر می اندازد. این مواد مورد نیاز رشد کودک در مکمل های غذایی که به صورت پودر تهیه شده اند موجود می باشند.

مکمل برای چاق شدن کودکان

مکمل های زیادی در قالب شربت، پودر و کپسول در بازار وجود دارد که برای افزایش وزن کودک و جلوگیری از بی اشتهایی کودک مناسب هستند. مکمل هایی که شامل موادی مانند مولتی ویتامین، شیر خشک، روغن ماهی، زینک پلاس، تیامین، ب کمپلکس، کلسیم، منیزیم و آهن می باشند برای چاق شدن کودکان مناسب می باشند.

پودر مکمل ورزشی

پودر مکمل ورزشی شامل کنسانتره پروتئین غذای گیاهی و حیوانی می باشد. انواع پودر های مکمل ورزشی وجود دارند که پروتئین، ویتامین و مواد مورد نیاز بدن را تامین می کنند و بر اساس نوع کاربری و کاربری می توانند  تاثیری خاص بر بدن  داشته باشند. مکمل های ورزشی شامل موادی مانند ویتامین، فیبر، پروتئین و مواد معدنی هستند که برای بدن ضروری می باشند.

مکمل زنان

مکمل غذایی زنان

مکمل غذایی زنان

تعدادی از مکمل های غذایی مفید برای بدن خانم ها عبارتند از:

 

بیوتین: معجزه زیبایی

 

آهن: اکسیژن رسانی

 

مولتی ویتامین: تامین روزانه مواد مغذی

 

زینک: ضروری برای گیاهخواران

 

روغن ماهی: مانع افسردگی و پریودهای دردناک

 

ویتامین D:  کمک به جذب کلسیم و فسفر

 

ویتامین E: رفع خشکی و ترک پوست

 

ویتامین C: ضد بیماری های قلبی و سرطان

 

ویتامین A: کاهش آسیب های آفتاب  و چین و چروک

 

کلسیم و منیزیم: تقویت دندان ها

 

رسوراترول: جوان کننده

 

مکمل بزرگسالان

مکمل غذایی بزرگسالان شامل مکمل هایی برای تامین انرژی و پروتئین مورد نیاز بدن هستند که از سوء تغذیه جلوگیری می نمایند. برخی از مواد به کار رفته در این مکمل ها شامل مواد زیر می شوند: پروتئین، اسید فولیک، بیوتین، ویتامین های A، D، E، B، C می باشند.

قرص مکمل غذایی

مکمل های غذایی شامل ویتامین ها، گیاهان دارویی، آنزیم ها، اسید آمینه، مواد معدنی و … هستد که در انواع مختلفی مانند قرص مکمل غذایی موجودند. تاثیرات قرص مکمل غذایی به این صورت است که اگر غذاهای متنوع مصرف نمی کنید، قرص مکمل غذایی مواد مغذی موردنیاز را به بدن می رساند اما با این حال قرص مکمل می تواند جای غذای مورد نیاز بدن را بگیرد.

قرص مکمل چاق کننده

این قرص های مکمل علاوه بر تاثیر ویتامین ها و مواد مورد نیاز بدن باید در تقویت اشتها موثر باشند و به این وسیله باعث چاق شدن فرد شوند. این قرص ها حاوی موادی مانند ویتامین، پروتئین و مواد معدنی هستند که در بهبود سوء تغذیه موثرند. برخی از این قرص ها عبارتند از: قرص مخمر آبجو، قرص شیکوریدین دینه، قرص مخمر آبجو هلث اید، قرص چاقی فت فست، قرص مخمر آبجو تاپ لوور ویتارمونیل و …

مکمل غضروف ساز

مکمل غضروف ساز

مکمل غضروف ساز

غضروف قسمتی از مفصل است که در حرکت کردن نرم و روان دو استخوان موثر می باشد. در بیماری هایی مانند آرتروز و ساییدگی مفصل، غضروف ها از بین می روند. به همین دلیل داروهایی تولید می شوند که به ترمیم غضروف های آسیب دیده می پردازند. مکمل غضروف ساز باید حاوی گلوکزامین باشد زیرا در ترمیم و تولید غضروف نقش دارد. برخی نیز حاوی کندروایتین سولفات نیز می باشند. این دو جزو مکمل محسوب می شوند.

مکمل غذایی تریپتوفان

این مکمل یک نوع اسید آمینه است که فرم فعال تر و موثرتر آن ال-تریپتوفان می باشد. بدن قادر به ساخت اسید آمینه تریپتوفان نیست و می توان آن را از غذا و پروتئین های گیاهی و حیوانی دریافت نمود. مکمل تریپتوفان یک آمینواسید ضروری است که توانایی تولید و تعادل هورمون هایی خاص در بدن را دارا می باشد. این مکمل مانند یک آرام بخش روی بدن عمل می کند و باعث کاهش اضطراب، بهبود خواب، کاهش چربی بدن، کاهش میل به خوردن شیرینی جات و تحریک انتشار هورمو های رشد می شود.

مکمل بدنسازی

مکمل بدنسازی یکی از انواع مکمل های غذایی است که در انواع رشته های ورزشی توسط ورزشکاران مصرف می شود تا به بهبود عملکرد ورزشی منجر شوند. مکمل های بددنسازی به کاهش و افزایش وزن، بهبود ظاهر ورزشکار، تامین مواد ضروری بدن و عضله سازی کمک می کنند. این مکمل ها بر اساس کاربرد و مزایایی که دارند به چند دسته تقسیم می شوند: مکمل های پروتئینی، چربی سوزها، آمینو اسیدها، اسنک ورزشی و گینرها.

مکمل غذایی انشور

مکمل غذایی انشور حاوی مواد ویژه ای از قبیل اسیدهای چرب ضروری و چربی های مفید برای قلب می باشد. این ترکیبات به کاهش بیماری های قلبی و بهبود چربی خون کمک می کنند. این مکمل حاوی 28 نوع ویتامین ضروری بدن، آنتی اکسیدان، مینرال و ویتامین هایی مانند C، E، بتاکاروتن و سلنیوم می باشد.  این مکمل برای افرادی که دارای مشکلات قلبی، گوارشی، سیستم ایمنی ضعیف، وزن کم هستند مناسب است.

مکمل غذایی htp 5

مکمل غذایی htp 5

مکمل غذایی htp 5

تریپتوفان اچ تی پی5 یک اسید آمینه است. بدن انسان اچ تی پی 5 را از تریپتوفان می سازد و آن را به سروتین که یک واسطه مهم مغزی است تبدیل می کند. اچ تی پی  یک نوع مکمل غذایی است که سطح سروتین را در بدن بالا نگه می دارد. این مکمل برای کنترل اضطراب و خشم، خواب راحت، اشتها، رفتار جنسی و احساس مفید می باشد.

محصولات مکمل غذایی دواسنتر

خرید مکمل غذایی

در خرید مکمل غذایی باید دقت نمود. زیرا در ساخت بعضی از مکمل ها از فلزات سنگین و مواد تقلبی استفاده می شود. بنابراین باید به برند محصول مورد نظر توجه نمود تا مطمئن شد که درون قوطی همان چیزی است که روی برچسب نوشته شده است.

نکته دیگر که باید به آن دقت نمود این است که باید توجه کرد که آیا محصول همان تاثیری را دارد که مدعی آن است؟

اگر می خواهید خرید آنلاین داشته باشید می توانید به سایت موردنظر مراجعه نمایید و نظرات دیگر مصرف کنندگان را درمورد محصول مورد نظر بخوانید. همچنین توضیحاتی که در سایت، مجلات و نشریات آمده نیز می تواند کمک کننده باشد. قبل از خرید مکمل غذایی حتما با پزشک خود مشورت نمایید.

اسامی داروهای مکمل

مکمل های غذایی مانند ویتامین ها و مواد معدنی به پیشگیری از کمبود مواد مغذی کمک می کند. برخی از این مواد که باید همراه غذا مصرف شوند شامل موارد زیر می باشند:

 • ویتامین A
 • ویتامین D
 • ویتامین K
 • ویتامین E
 • پروبیوتیک ها
 • روغن ماهی
 • کلسیم
 • اکیناسه
 • مولتی ویتامین
 • آهن

 

خطرات مصرف بیش از حد مکمل های غذایی

مکمل های غذایی

مکمل های غذایی

برخی افراد طبق تصورشان مصرف ویتامین مشکلی ر ایجاد نمی کند، روزانه بیشتر از حد مجاز از مکمل های غذایی مصرف می کنند.

کارشناسان در این مورد نظری مخاف دارند. آن ها معتقدند که مصرف بیش از حد ویتامین ها به همراه غذاهایی که حاوی این ویتامین ها هستند باعث می شود که بدن فرد دچار مسمومیت شود. این نکته به خصوص در ویتامین هایی که به صورت محلول در چربی هستند مانند K، A، D، E و مواد معدنی  حائز اهمیت است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *