زیبایی

همه چیز درباره تیرگی دور چشم

در این مقاله سعی داریم که درباره تیرگی دور چشم به دلایل ایجاد گودی و سیاهی اطراف چشم بپردازیم.  ابتدا دلایل اصلی ایجاد گودی و سیاهی زیر چشم را بررسی خواهیم کرد و سپس به بررسی دلایل وجود همین عارضه و اتفاق در کودکان خواهیم پرداخت و در نهایت راه حل ‌های ابتدایی و درمان ‌های پزشکی مربوط به رفع سیاهی نواحی اطراف چشم را مورد بررسی قرار خواهیم داد.  برای آشنا شدن با این مباحث به خصوص دلایل غیر ژنتیکی سیاهی زیر چشم با ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

همه چیز درباره تیرگی دور چشم

در ابتدا می‌خواهیم دلایل رایجی که منجر به سیاهی و ایجاد گودی در اطراف نواحی چشم منجر می‌شود را بررسی کنیم. 

چه دلایلی منجر به ایجاد سیاهی و گودی در اطراف چشم می شود؟

اولین دلیل که منجر به ایجاد سیاهی در اطراف چشم می ‌شود این است که بدن در معرض کم آبی قرار بگیرد.  دلیل دیگری که می ‌توان به آن اشاره کرد پیرشدگی پوست همراه با افزایش سن می‌ باشد. وجود آلرژی در بعضی از حالت ‌های آن علاوه بر خستگی طولانی مدت و فشار کار ممکن است این سیاهی و گودی را در اطراف چشم ایجاد کند و یا بر شدت آن بی افزاید.  بر اساس نتایج برخی تحقیقات قرار گرفتن در زیر نور آفتاب در طولانی مدت می‌تواند به ایجاد این عارضه نیز کمک کند و تاثیرات نامناسبی بر روی نواحی اطراف چشم داشته باشد. 

از سوی دیگر استفاده زیاد از تلفن ‌های همراه و کامپیوتر و تلویزیون می ‌تواند فشارهای تاثیرگذاری بر چشم انسان وارد کند که به تبع آن باعث تعریض رگ‌ های خونی در نواحی مختلف چشم می ‌شود و نتیجه آن سیاه شدگی نواحی اطراف چشم خواهد بود.  از سوی دیگر می ‌توان به رژیم غذایی نامناسب و استفاده از غذاهای ناسالم به عنوان فاکتور دیگری که می ‌تواند این مسئله را تشدید کند اشاره کرد. فست فودها و سبک زندگی امروز نه تنها تاثیرات منفی زیادی بر بردن انسان گذاشته بلکه بر اساس نتایج معتبر پزشکی دلیل بوجود آمدن میزان مشخصی از تیرگی در اطراف چشم نیز می باشد.

 نتایج تحقیقات پزشکی اخیر موارد دیگری را به دلایل ایجاد این مسئله افزوده است به عنوان مثال مصرف نمک بیش از حد مجاز در رژیم غذایی روزانه سبب می ‌شود که این سیاهی در ناحیه‌ های اطراف چشم افزایش یابد. بعنوان یک دستورالعمل دیگر تعجب نکنید اگر برای نمونه جایگزین کردن قهوه سبب بهبود این تیرگی ‌ها و لکه ‌های موجود در نواحی اطراف چشم بشود بنابراین تاثیر داشتن یک رژیم غذایی سالم و مناسب و مشورت با یک پزشک متخصص تغذیه در این امر به شما کمک خواهد کرد.

در ادامه می خواهیم دلایل تیره شدن اطراف نواحی چشم کودکان را بررسی کنیم اگر چه عمده دلایل ایجاد این عارضه مشترک بوده اما در خصوص کودکان باید با احتیاط بیشتری حرکت کرد و حتما با متخصص مربوطه قبل از انتخاب هر اقدامی مشورت کرد. با ما در ادامه این مقاله همراه باشید.

علل ایجاد سیاهی زیر چشم در کودکان چه می ‌باشد و چگونه می‌توان برای کاهش سیاهی و گودی اطراف چشم کودکان اقدام کرد؟

یکی از دلایل عمده‌ ای که در منابع مختلف به عنوان دلیل ایجاد سیاهی و گودی در اطراف چشم اشاره می‌ شود مباحث و موضوعات ژنتیکی است.  در اینجا قصد نداریم در این رابطه موضوعاتی را مطرح کنیم اما اگر این مسئله برای شما جدیست باید با مشورت با پزشک متخصص این موضوع را مدنظر داشته باشید و به بررسی موضوعات ژنتیکی نیز بپردازید.

از طرف دیگر کمبود آهن و مشکلات بینایی و استفاده بیش از حد از دستگاه‌های رایانه‌ای و لپ‌تاپ‌های قابل حمل و یا در معرض ضربه قرار گرفتن نواحی اطراف چشم در کودکان از دلایل اصلی ایجاد گودی و سیاهی در اطراف چشم‌ های کودکان می‌باشد.

در ارتباط با کودکان توصیه می ‌شود که قبل از هرگونه اقدام که بسیاری از این اقدام ‌ها مشترک با بزرگسالان نیز می ‌باشد با پزشک متخصص مشورت نمایید و یا از مشاورین پوست و مو کمک بگیرید.

در حوزه راه حل ‌های موجود برای رفع سیاهی و گودی اطراف چشم روش‌ های متفاوتی وجود دارد که بعضی از این روش ‌ها خانگی و بعضی از این روش ‌ها دارویی و بعضی از این روش‌ها پزشکی می ‌باشد. 

دستورالعمل ‌ها و نکات مهم در ارتباط با رفع و درمان گودی و سیاهی دور چشم چیست؟

اولین راهکاری که در ادامه این مقاله می‌ خواهیم به آن اشاره کنیم نوشیدن مایعات و آب فراوان در طول شبانه روز می ‌باشد. مصرف مایعات فراوان علاوه بر رفع سیاهی و تیرگی اطراف نواحی چشم مزایای فراوان دیگری دارد بنابراین نوشیدن یک تا یک و نیم لیتر آب و مایعات در طول شبانه روز را فراموش نکنید.

 دومین راهکاری که می ‌خواهیم برای رفع تیرگی و سیاهی دور چشم به شما معرفی کنیم ترک کردن هرگونه عادت نامناسب در زندگی طبیعی همانند مصرف سیگار می باشد. تاثیرات مصرف سیگار علاوه بر ضربه زدن به سیستم ایمنی بدن و درگیر کردن قوای جسمانی اثرات نامطلوب دیگری نیز با خود به همراه دارد. 

سومین راهکاری که در ادامه این مقاله می‌ خواهیم به آن بپردازیم استفاده از کرم ‌های ضد آفتاب و خانواده آنها در طول  قرارگیری در معرض نور خورشید می‌ باشد. کرم‌ های مرطوب کننده هم بنابر گزارش بعضی از خریداران و استفاده کنندگان اثرات مثبتی بر روی ناپدید کردن سیاهی و گودی‌های اطراف چشم دارد.

همانطور که در بخش اول نیز گفته شد به عنوان یک راهکار دیگر و چهارمین راهکار ارائه شده در این مقاله خواب کافی و بدون استرس تاثیر فراوانی در کاهش تیرگی‌ های اطراف چشم دارد.

یکی از موارد دیگری که در مقالات متعدد برای کاهش تیرگی و بهبود سیاهی ‌های دور چشم ارائه شده است استفاده از بالشت‌های بلند می ‌باشد  که نتایج موثری در بهبود این عارضه ایفا می‌کند.

چه درمان‌های پزشکی برای رفع سیاهی و تیرگی‌های دور چشم وجود دارد و کدام یک از این راه حل های پزشکی موثرتر می‌باشد؟

در این قسمت از این مقاله می‌خواهیم به درمان‌های پزشکی که برای رفع سیاهی و تیرگی‌های دور چشم ارائه شده‌اند بپردازیم.  استفاده از عمل‌های جراحی مبتنی بر لیزر و یا تزریق رنگدانه‌ها در داخل پوست و یا سفت کردن پوست تزریق رنگدانه‌ها در داخل پوست و یا استفاده از آنچه که لایه برداری شیمیایی نامیده می‌شود از مواردی هستند که در دسته درمان‌های پزشکی رفع سیاهی و تیرگی دور چشم قرار می‌گیرند.

در روش لایه برداری به کمک امواج فرا صوت که یکی از روش‌های مدرن در جهت درمان‌های جراحی زیبایی قرار می‌گیرد اثرات مثبت فراوانی در از بین بردن تیرگی و سیاهی‌های دور نواحی چشم مشاهده شده است.

 

آیا استفاده از مکمل‌های گیاهی آلوورا سبب می‌شود که تیرگی دور چشم کاهش یابد؟

همانطور که می‌دانید گیاه آلوورا دارای خواص ضد التهابی متفاوت می‌باشد که برای رفع سیاهی و گودی دور چشم استفاده می‌شود. تهیه و استفاده از مکمل‌های گیاهی مبتنی بر آلوورا می‌تواند به شما کمک کند تا بتوانید بر عارضه سیاهی و گودی دور چشم خود غلبه کنید. 


چه ویتامین هایی موثر در کاهش رفع تیرگی دور چشم هستند؟

ویتامین کا یکی از ویتامین‌های مهمی است که علاوه بر ایجاد انعقاد خون و گردش مناسب خون در بدن سبب کاهش تیرگی اطراف چشم خواهد شد.

ویتامین e علاوه بر کاهش حلقه‌های سیاه چشم و چروک‌های اطراف چشم سبب کاهش پف‌های کنار چشم نیز خواهد شد

ویتامین آ نیز به نازک شدن پوست و کاهش چین و چروک و تیرگی اطراف چشم کمک می کند.

ویتامین بی به خصوص ویتامین بی ۹ اثرگذاری بسیار بیشتری بر روی کاهش تیرگی و سیاهی اطراف ناحیه چشم شما دارد.

ویتامین سی آخرین ویتامینی است که در اینجا به بررسی آن خواهیم پرداخت.  ویتامین سی سبب می‌شود که آسیبی که از نور خورشید به تشدید گودی و تیرگی زیر چشم می‌زند را کاهش داده و با افزایش تولید کلاژن به رفع چین و چروک و تیرگی‌های اطراف ناحیه چشم کمک کند

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *