زیبایی

کراتینه مو؛ قاتل موهای شما یا احیا کننده آنها؟

کراتینه مو؛ قاتل موهای شما یا احیا کننده آنها؟

کراتین احیا کننده مو به این معنی است که با استفاده از کراتین مایع که اصلی ترین پروتئین در بافت مو است، موقتا نرمی و صافی را به موهای صدمه دیده برمی گرداند. اگر موهای شما خشک و وز هستند باید دوره های کراتین درمانی آشنا شوید و کراتینه مو را بشناسید.

کراتین و کراتینه مو چیست؟

 

کراتین و کراتینه مو چیست؟

کراتین پروتئین اصلی موجود در پوست، مو و ناخن است که باعث می شود از ناخن حفاظت و در برابر شکنندگی از آن ها محافظت شود. این ماده باعث فعالیت های حیاتی سلول مانند تولید پروتئین می باشد به همین دلیل است که باعث شادابی و درخشندگی مو می شود. پس اگر در اثر مواد شیمیایی یا تغییر سبک زندگی و یا قرار گرفتن در معرض نور خورشید در سلول های پوست و مو کم شود؛ موها شادابی خود را از دست داده و وز و زبر خواهند شد.

کراتین مو به معنی نرم کردن فولیکول های موی آسیب دیده برای لخت و نرم کردن مو می باشد. کراتینه مو معروف به صاف کردن مو به روش برزیلی، اغلب مردم تاثیر قبل و بعد از کراتینه مو را می بینند و آن را به عنوان روشی موثر برای درمان مو تصور می کنند. کراتینه مو روشی نیمه دائمی برای صاف کردن مو است به طوریکه موها به طور موقت با مخلوط مایع کراتین مو پوشش د اده می شود. انجام این روش در آرایشگاه ها انجام می پذیرد و در حدود 90 دقیقه طول می کشد و دارای تاثیر تقریبی 3 ماهه می باشد. افرادای که دارای موهای فر و وز هستند برای انجام کراتینه مو داوطلب هستند.

انواع کراتینه مو

کراتینه احیایی: کراتینه احیایی باعث می شود وز موها از بین برود اما حالت و فر موها را حفظ می کند. این نوع کراتینه برای افرادی که فر موهای خود را دوست دارند مناسب است اما بدون اینکه از محصولات فر کننده استفاده کنند نمی توانند موهای خود را به گونه ای که دوست دارند حالت دهند. کراتینه احیایی برای افرادی مناسب است که موی مجعد دارند و فرمالدهید آزاد نمی کند.  در این روش مو از ریشه تا نوک با مواد کراتینه پوشش داده می شود. سپس با سشوار و یک اتوی موی سرامیکی موها صاف می شوند. بعد از این کار موها تا حدود 2 ماه قابل کنترل می باشند.

 

انواع کراتینه مو

کراتینه برزیلی: این نوع کراتینه باعث از بین رفتن وز مو شده و موها را صاف می کند اما حجم موها را نیز حفظ می کند. کراتینه مو برزیلی برای افرادی که موهای خیلی فر دارند و به رطوبت نیز حساس می باشند مناسب می باشد. روش کراتینه مو برزیلی که مواد کراتینه مو روی موها گذاشته شده سپس با یک برس گرد فلزی و سشوار موها خشک می شوند. در نهایت به وسیله یک اتوی موی حرفه ای موها صاف می شوند. با توجه به اینکه حجم موها چقدر باشد این پروسه حدود 1 الی 1 ساعت و نیم طول می کشد. ماندگاری کراتینه برزیلی 3 تا 6 ماه می باشد. در این روش موها با روغن های ضروری و مفید تغذیه شده و یک لایه از پروتئین روی مو را می پوشاند که باعث صافی و نرمی آن می شود. موها در همان روز می توانند شسته و حالت داده شوند. اکثر درمان های کراتینه موی برزیلی فرمالدهید ندارند.

کراتینه مو مردانه: کراتینه مو فقط مخصوص خانم ها نیست و در بسیاری از سالن ها و آرایشگاه های مردانه از همین روش برای موهای آقایان بخصوص آقایانی که موهای مجعد و فر دارند انجام می شود. کراتینه مو جایگزین روش های سنتی مانند گلت کردن مو می باشد که در آرایشگاه های مردانه انجام می شده است. با استفاده از این روش علاوه بر اینکه موها نرم می شوند و خشکی آن ها برطرف می شود باعث می شود که مردان نیز از داشتن موهای صاف و بدون موج بهره مند شوند.

مراحل کراتینه مو

 

مراحل کراتینه مو

بعد از اینکه موها شسته و تمیز شد، موهایتان را صاف می کنند، سپس متخصص کار کراتینه از فرمولاسیون مناسب موها استفاده می کند. سپس همراه با قرار دادن مواد کراتینه روی موها، اتو کشیده می شوند و همین گرما باعث می شود که اثر صاف کننده فعال شود. بسته به اینکه موها چقدر حجم دارند فرآیند کراتینه کردن مو 90 دقیقه یا کمی بیشتر طول می کشد.

عوارض کراتینه کردن موها

این تکنیک اگر به صورت طبیعی انجام شود نه تنها مضر نیست بلکه مزایای زیادی هم دارد. اما شیوه به کارگیری آن ها ممکن است متفاوت باشد و باعث ایجاد خطراتی شود. برخی از این عوارض عبارتند از:

حساسیت: کراتینه مو باعث ایجاد حساسیت ها یی می شود. علائم این حساسیت ممکن است خارش یا دانه های قرمز رنگ باشد. افرادی که دارای پیش زمینه آلرژی یا حساسیت هستند به هیچ عنوان نباید از این روش استفاده کنند.

ریزش و نازک شدن مو: یکی از مشکلات مو ریزش می باشد. بسیاری از افراد بعد از اولین شست و شوی موهای خود موهایشان از ریشه کنده می شوند. در بسیاری از افراد نیز نازک شدن مو بعد از چند هفته انجام می گیرد. اگر این موارد را مشاهده نمودید به پزشک مراجعه نمایید.

سرطان: صاف کردن مو به دلیل وجود فرمالدئید در آن می باشد. فرمالدئید یک ماده سرطان زاست که در اغلب محصولات کراتینه مو وجود دارد. نوع مشهور کراتینه، نوع برزیلی  نام دارد حاوی فرمالدئید می باشد. بیشتر سالن ها از ماسک های مو برای پاک کردن فرمالدئید استفاده می کنند اما روشی وجود ندارد که از جذب بسیار کم فرمالدئید از سطح پوست جلوگیری کند و این ماده خاصیت شدیدی برای بروز سرطان دارد.

فواید کراتینه مو

 

فواید کراتینه مو

افرادی که از کراتینه مو استفاده می کنند از موهای صاف خود و شانه پذیری راحت آن ها تعریف می کنند. این تاثیرات بسته به اینکه از چه نوع کراتینی استفاده می کنید و یا سلامت موها و ضخامت طبیعی آن ها چقدر است متفاوت است. روش کار در این تکنیک به این صورت است که سلول هایی که شاخه های مو را ایجاد می کنند صاف می شوند. لایه هایی از این سلول ها که کوتیکور مو نامیده می شوند باعث جذب کراتین شده و در نتیجه موها براق می گردند.

منابع مورد استفاده

https://shadlinbeauty.com//

https://takhfifan.com/

https://mootanroo.com//

https://zoomlife.ir/

https://whcl.ir//

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *