زیبایی

واریاسیون چیست چه فوایدی دارد و چگونه باید از آن استفاده کرد؟

هر فردی که دوست دارد تغییری در ظاهر موهای خود ایجاد کند، رنگ کردن مو گزینه مناسبی به شمار می آید. از طرفی انتخاب یک رنگ موی مناسب با توجه به آنچه که دوست دارند ممکن سخت باشد زیرا پایه رنگ مو نقش بسزایی در نتیجه رنگ کردن مو خواهد داشت. در اینجاست که کاربرد واریاسیون رنگ مو آشکار می شود. اما واریاسیون ها چه هستند و چه کاربردی دارند؟ در این مطلب با آن بیشتر آشنا شوید.

واریاسیون چیست ؟

 

واریاسیون یا تونر، رنگ کمکی است که با رنگ اصلی ترکیب می شود و تناژ رنگ را تغییر می دهد. تناژ مو رنگی است که در زمینه رنگ اصلی دیده می شود مثلا رنگ مویی طلایی است اما اگر به آن دقت کنیم یک سایه از رنگ نارنجی در آن می بینیم. حال با استفاده از آن می توانید این تناژ را از بین ببرید یا آن را تشدید کنید. رنگ های کمکی یا واریاسیون ها خالص و قوی هستند که به عنوان خنثی کننده زردی، قرمزی، نارنجی یا سبزی مو کاربرد دارند. معمولا واریاسیون گرم را با رنگ های گرم و واریاسیون سرد را با رنگ های سرد مخلوط می کنند. برای مثال اگر می خواهید رنگ زیتونی تری داشته باشید باید به رنگ مو نوع سبز آن و اگر می خواهید سبزی رنگ را کم کنید از خنثی کننده سبز یعنی قرمزی استفاده کنید.

انواع واریاسیون

انواع رنگ های واریاسیون به همراه کاربرد آن ها در این قسمت برای شما علاقه مندان توضیح داده شده است:

سبز

اگر رنگ موهایتان بعد از رنگ شدن بلافاصله به رنگ قرمز متمایل می شود و خیلی زود رنگ مویتان از بین می رود برای از بین بردن قرمزی آن ها باید در ترکیب رنگ مو از واریاسیون سبز استفاده شود. این نوع برای از بین بردن قرمزی مو تاثیر مثبتی دارد و ماندگاری رنگ مو را نیز افرایش می دهد. این نوع برای ترکیب شدن با رنگ های سبز مناسب است. البته باید توجه کنید که واریاسیون سبز را در ترکیب با رنگ موهایی که تناژ قرمزی دارند استفاده نکنید. این نوع برای ترکیب کردن با رنگ های گروه M، C و A مناسب می باشد.

 

واریاسیون سبز

قرمز

واریاسیون قرمز برای ترکیب شدن با رنگ های گرم کاربرد دارد. البته باید توجه کنید که واریاسیون قرمز را با رنگ های گروه M، C و A ترکیب نکنید.

زرد

اگر دوست دارید موهایتان تن طلایی رنگ بگیرند می توانید از واریاسیون زرد استفاده کنید. این نوع برای از بین بردن کبودی رنگ که در اثر رنگ های سرد روی موی سفید به وجود می آید به کار می رود. این واریاسیون برای ترکیب با رنگ های ماسه ای، طلایی و مسی مناسب می باشد. نوع زرد که رنگ زرد و طلایی دارد با تمام رنگ موها سازگاری دارد.

دودی و نقره‌ای

واریاسیون نقره ای جز دسته واریاسیون های سرد محسوب می شود و جز ضعیف ترین نوع است که برای به دست آوردن رنگ نقره ای روی موی دکلره شده استفاده می گردد. این واریاسیون تاثیر خوبی در از بین رفتن سایه زرد ایجاد شده روی موها دارد و به موها حالت براق و درخشان می دهد.

 

واریاسیون دودی و نقره‌ای

آبی

واریاسیون آبی برای خنثی کردن رنگ نارنجی می باشد و می تواند با گروه رنگ N ترکیب شود. این نوع قوی ترین نوع واریاسیون می باشد که با عنوان ضد نارنجی بودن مو از آن یاد می شود. اگر این واریاسیون با رنگی بخصوص رنگ های طبیعی ترکیب شود، جذابیت و عمق به آن می بخشد.

بنفش

برای اینکه بتوان تن بنفش را در رنگ مو زیاد کرد باید از این واریاسیون استفاده کرد و برای ترکیب شدن با گروه رنگ های سرد مانند گروه A و C و رنگ هایی که تن قرمزی دارند مناسب است. بسیاری از رنگ موهایی که بعد از گذشت زمان به زردی یا طلایی متمایل می شوند برای هیچ کسی خوشایند نیستند که برای از بین بردن این تناژ رنگی می توان از واریاسیون بنفش استفاده نمود. علاوه بر این رنگ هایی مانند فندقی، مسی، شرابی، بلوطی و رنگ هایی که تناژ قرمزی دارند را تغییر دهد و آن را بهتر و جذاب تر نشان دهد. به طور کلی نوع بنفش یک انتخاب خوب برای ترکیب  رنگ های سرد از گروه C و A هست.

واریاسیون ضد قرمزی

از واریاسیون به طور کلی برای از بین بردن رنگ قرمز و زردی موها استفاده می شود. کاربرد انواع واریاسیون این می باشد که با بیشترین میزان پوشانندگی رنگ نامطلوب،  بتواند رنگ مورد نیاز و مطلوب را ارائه دهد. اگر موهای شما بعد از هر بار رنگ کردن به قرمزی می گراید باید از نوع سبز برای گرفتن این تناژ قرمزی استفاده کنید. رنگ سبز در دسته بندی رنگ های سرد واریاسیون ها قرار دارد و به عنوان نوع ضد قرمزی از آن استفاده می گردد.

 

واریاسیون ضد قرمزی

شماره‌های واریاسیون

  • 11 یا E11 دودی است که با رنگ موهای دودی و خاکستری ترکیب می شود و خاصیت ضد زردی و نارنجی دارد.
  • 99 یا E12 بنفش است که با رنگ موی شرابی، بنفش و رنگ های طیف قرمز ترکیب می شود.
  • 22 یا E13 نقره ای است که قابل ترکیب با رنگ موهای دودی و زیتونی می باشد و همانطور که ذکر کردیم برای براق کردن مو نیز کاربردی می باشد.
  • 10 یا E14 آبی می باشد که با رنگ موهای گروه N قابل ترکیب می باشد و خنثی کننده تناژ نارنجی است. از این نوع می توان در ترکیب رنگ مشکی پرکلاغی نیز استفاده کرد.
  • 88 یا E15 قرمز است که قابل ترکیب با اکثر رنگ موها می باشد.
  • 55 یا E16 رنگ طلایی است که با همه رنگ ها می تواند ترکیب شود.
  • 33 یا E17 رنگ سبز است که با رنگ هایی مانند زیتونی، دودی و خاکستری ترکیب مناسبی می باشد.
  • 66 یا E18 رنگ خاکستری است که با رنگ های خاکستری و دودی ترکیب مناسبی است و رفله های ناخواسته تن زرد رنگ مو را از بین می برد.
  • 000 یا E20 روشن کننده می باشد که باعث روشن شدن اندک مو می گردد.

منابع مورد استفاده

 

https://mag.arayeshyab.com/

https://rojashop.com/

https://www.beytoote.com

https://www.zibamoon.com/

https://rojelab.com/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *