سلامت بدن

ژل لوبریکانت چیست + کاربرد ژل لوبریکانت و نحوه استفاده از آن

ژل لوبریکانت + کاربرد ژل لوبریکانت

یکی از مهمترین مسائلی که برای برقراری رابطه جنسی وجود دارد انجام مقدماتی است که منجر به آماده سازی جنس مونث می شود. این آماده سازی منجر به ترشحات زنانه شده و انجام عمل نزدیکی را راحت و لذت بخش می کند. هر چقدر این ترشحات بیشتر باشد عمل نزدیکی لذت بخش تر و آسان تر می گردد. در این خصوص برخی از افراد صرف نظر از سن، از خشکی واژینال یا کم ترشحی آن رنج می برند. برای این مورد استفاده از ژل لوبریکانت امری طبیعی است. ژل لوبریکانت بدون توجه به سن و سال و موقعیت زندگی این مشکل را از بین می برد.

لوبریکانت (Lubricant) چیست؟

 

لوبریکانت (Lubricant) چیست؟

ژل لوبریکانت شفاف و قابل  حل در آب است و جهت روان کنندگی به کار می رود. یکی از راه های ساده برای افزایش لذت جنسی در رابطه زناشویی استفاده از ژل روان کننده یا لوبریکانت می باشد. این ژل ها در رابطه زناشویی باعث روان و لغزندگی می شوند، به همین دلیل بسیاری از زوج ها از این ژل ها به عنوان مهم ترین ابزار زندگی یاد می کنند. افرادی که دچار خشکی واژن هستند و رابطه جنسی دردناکی دارند می توانند برای مرطوب شدن واژن از ژل لوبریکانت استفاده نمایند. روان کننده های مصنوعی باعث می شوند که در حین رابطه جنسی بیشتر تحریک شوید و لذت ببرید. همچنین باعث نرم شدن پوست واژن و کاهش اصطکاک در حین رابطه جنسی می گردد که برای رسیدن به ارگاسم هم موثر است. این ژل ها به بافت بدن آسیب نمی رسانند و حساسیت ایجاد نمی کنند. از همه مهم تر باعث سقط جنین نمی گردند. این ژل ها در رابطه جنسی به خصوص خانم هایی که در هنگام نزدیکی ترشحات لزج کننده کمی دارند استفاده می شوند.

نحوه استفاده از ژل لوبریکانت (روان کننده)

 

نحوه استفاده از ژل لوبریکانت (روان کننده)

استفاده از ژل لوبریکانت آسان است. برای این کار  ابتدا دستهای خود را به خوبی بشویید. مقدار مناسبی از ژل را روی انگشتان خود بریزید و سپس روی آلت ماساژ دهید تا تمام سطح آن را بپوشاند. در صورت نیاز می توان در ناحیه داخلی واژن نیز از این ژل استفاده نمود به گونه ای که با استفاده از انگشت قسمت داخلی واژن را به ژل آغشته کنید تا ناحیه داخلی لیز و مرطوب شود. روان کننده هایی که بر پایه آب هستند به سرعت خشک می شوند به همین دلیل در طول رابطه نیاز به تجدید دارند و این کار را می توان با اضافه کردن ژل یا آب انجام داد.

ژل لوبریکانت برای چه افرادی مناسب است؟

همه افراد صرف نظر از اینکه ترشحات واژنی نرمال دارند یا نه، می تواند مورد استفاده قرار گیرد. افرادی که دارای خشکی واژن هستند می توانند از آن استفاده کنند. این ژل ها از سوزش، نفخ، خارش و سایر ناراحتی های قبل از رابطه جلوگیری می کنند.

دلایل خشکی واژن

  • استفاده از تامپون
  • شیمی درمانی
  • مادران شیرده
  • یائسگی
  • افرادی که به اندازه کافی آب نمی نوشند
  • افراد سیگاری
  • هیسترکتومی ناشی از کاهش استروژن
  • افرادی که از داروهای هورمونی برای پیشگیری ازبارداری استفاده می کنند.
  • استفاده از مواد شیمیایی مانند صابون، مواد شیمیایی موجود در استخر،یا داروهایی مانند سرماخوردگی

 

دلایل خشکی واژن

انواع ژل های لوبریکانت

انواع ژل لوبریکانت به شرح زیر می باشد:

ژل لوبریکانت بر پایه آب(Water-based lubricants)

این نوع از روان کننده ها در روابط زناشویی بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند زیرا کاملا طبیعی و سلامت هستند. این ژل ها از مشتقات آب گرفته شده اند به همین دلیل قابل استفاده در کنار تمام محصولات زناشویی مانند کاندوم می باشند. ژل های بر پایه آب حساسیت زا نیستند و با داشتن مواد آنتی باکتریال از عفونت جلوگیری می کنند. از ویژگی های آن ها این است که خاصیت خود را به سرعت از دست نمی دهند و به راحتی از بدن شسته می شوند. برخی از کاربردهای دیگر این ژل این است که توسط متخصصین زنان و زایمان برای استفاده راحت تر به اسپکلوم یا ابزار سونوگرافی مالیده می شود و به پزشک در معاینه واژن یا سونوگرافی کمک می کند. همچنین در انجام آزمایشات مقعدی با استفاده از این ژل از وارد شدن آسیب به این ناحیه جلوگیری می شود.

ژل های لوبریکانت بر پایه سیلیکون( Silicone-based lubricants)

ژل های لوبریکانت بر پایه سیلیکون مانند لایه ای نازک روی پوست هستند و برای خشک شدن زمان بیشتری نیاز دارند. از استفاده محصولات سیلیکونی در کنار این ژل ها خودداری کنید زیرا با هم واکنش می دهند اما از کاندوم با جنس لاتکس می توان استفاده نمود. این ژل ها نسبت به ژل بر پایه آب دارای غلظت و دوام بیشتری هستند و روان کنندگی بالاتری دارند اما پاک کردن آن ها سخت است. امکان رشد باکتری و آلودگی در این نوع ژل ها بالا است . قیمت این نوع ژل ها بیشتر از ژل بر پایه آب است.

ژل های لوبریکانت بر پایه ی روغن – Oil-based lubricants

ژل های بر پایه روغن حاوی ویتامین E و وازلین هستند. این ژل ها دارای دوام بیشتری نسبت به سایر مدل ها هستند و تاثیر کوتاه مدتی ندارند اما این روان کننده ها به بافت کاندوم آسیب می زنند و باعث پاره شدن آن می گردند. شستن و تمیز کردن این ژل ها از بدن کاری دشوار است زیرا غلظت بالایی دارند. لوبریکانت های بر پایه روغن با تغییر ph واژن، فرد را در معرض عفونت هایی مانند واژینو باکتریال قرار می دهند. بسیاری از خانم ها برای شستشوی واژن خود از صابون استفاده می کنند که کار اشتباهی است، زیرا صابون هر چقدر هم که ملایم باشد ph واژن را تغییر می دهد.

 

انواع ژل های لوبریکانت

ژل های لوبریکانت ترکیبی

برخی از ژل های لوبریکانت علاوه بر خاصیت روان کنندگی دارای ترکیبات مختلفی هستند که کاربردهای دیگری دارند. برخی از این ژل های لوبریکانت شامل موارد زیر می شوند:

ژل لوبریکانت حجم دهنده

این ژل ها ترکیباتی دارند که با افزایش گردش خون در بافت عضلانی آلت، باعث افزایش حجم آن می گردند.

ژل لوبریکانت گرم کننده

این ژل ها علاوه بر اینکه خاصیت روان کنندگی دارند، مواد تحریک کننده و گرم کننده جنسی نیز دارند. برای اینکه این نوع ژل ها ایجاد حساسیت نکنند بهتر است بر پایه موادی مانند نعنا باشند.

ژل لوبریکانت تاخیری

این ژل ها علاوه بر اینکه خاصیت روان کنندگی دارند، در ساختار خود ماده ای به نام بنزوکائین نیز دارند که باعث تاخیر در انزال و ارگاسم می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *