سلامت بدن

راهنمای انتخاب شوینده صورت

شوینده صورت

شوینده چیست

شوینده یک محصول به فرم های گوناگون مانند آب، صابون، شیر پاک کن ، تونر، مایع مخصوص و … می باشد که برای شست و شوی صورت و پاکسازی آن از آلودگی یا آرایش مناسب هستند.

شوینده چیست

شکل 1. شوینده چیست

برای پاک کردن آرایش از انواع شوینده مانند شیر پاک کن می توان استفاده نمود اما الزامی در این کار نیست و می توان از انواع دیگر شوینده استفاده نمود. در واقع نوع شوینده را با توجه به ویژگی های پوست باید انتخاب نمود برای مثال مایع ها و ژل های شوینده صورت گزینه مناسبی برای شست و شوی پوست می باشند اما برای پوست خشک باید دقت نمود که نباید از پایه خیلی قلیایی استفاده نمود.

مواد تشکیل دهنده شوینده صورت

شوینده صورت دارای ترکیبات مفید و گاها مضری می باشند بنابراین برای انتخاب یک شوینده مناسب باید با مواد تشکیل دهنده این محصولات آشنا شوید.

هر ماده شوینده حاوی مواد پاک کننده، مرطوب کننده، مواد عطری، مواد نگهدارنده و مواد شوینده می باشند که هر کدام وظایف خاص خود را دارند. پاک کننده ها آلودگی و چربی روی پوست را از بین می برند. مرطوب کننده ها از خشکی پوست جلوگیری کرده و به پوست نرمی و لطافت می بخشند.  مواد عطری که به شوینده بوی خوبی می بخشند و باعث می شوند پوست بوی خوش را به خود بگیرد. مواد نگهدارنده نیز از رشد باکتری ها جلوگیری می نمایند. مواد شوینده نیز وظیفه پاک کردن آلودگی و چربی را از پوست بر عهده دارند. برخی از ترکیبات به کارر فته در شوینده ها شامل موارد زیر می شوند:

 • سولفور ترایوکسید، اتیلین اکسید و سولفوریک اسید: ترکیباتی مناسب پوست حساس می باشند.
 • لانولین و پارافین: باعث حفظ چربی و افزایش رطوبت پوست می شوند.
 • پلی اتیلن و اسیل پلی گلایکوزید: این ترکیبات ملایم می باشند و باعث حفظ رطوبت پوست می گردند.

اما ترکیباتی مانند سولفانات، کربوکسیلات و سولفات به پوست صورت آسیب وارد می کنند. ترکیباتی مانند سولفور، تریکلوسان، تریکلو کاربان و بنزوئیل پروکساید پوست را خشک و حساس می نمایند و برای افرادی با پوست خشک و حساس مناسب نیستند.  همچنین سدیم لوریل سولفات نیز باعث افزایش خشکی و پوسته پوسته شدن پوست می گردد.

انتخاب شوینده صورت براساس نوع پوست

شوینده صورت براساس نوع پوست

شکل 2. شوینده صورت براساس نوع پوست

برای انتخاب یک شوینده خوب باید پوست صورت خود را بشناسید تا بتوانید بهترین شوینده را برای پوست خود انتخاب نمایید. در زیر ویژگی های انواع شوینده سازگار با انواع پوست ذکر شده است:

شوینده صورت مناسب پوست چرب

شوینده مناسب پوست چرب باید دارای PH پایینی باشد تا بهتر بتواند پوست چرب را پاک کند و چربی پوست را با ملایمت کاهش دهد.  ژل های شست و شو معمولا برای این نوع پوست ها مناسب می باشند ودر پاکسازی پوست، سبوم و چربی اضافی روی پوست را از بین می برند و می توانند تولید چربی پوست را بهبود بخشند.

شوینده صورت مناسب پوست خشک

شوینده مناسب پوست خشک نباید حاوی الکل زیادی باشد. پاک کننده های روغنی بهترین عملکرد را برای پوست خشک دارند. عملکرد این پاک کننده ها به این صورت است که تمام آلودگی های روی پوست را بدون از بین بردن چربی طبیعی پوست پاک می کنند. در این زمینه روغن های پاک کننده ای تولید شده است که به پوست کمک کنند تا چربی طبیعی را تولید نمایند و در عین حال به هیدراته شدن آن نیز کمک می نمایند. این روغن ها برخلاف کرم ها و ژل های پاک کننده، پوست خشک را به سرعت آبرسانی می نمایند. اگر حس خوشایندی به روغن ندارید می توانید از بالم های پاک کننده غلیظ و یا هر نوع پاک کننده ای که دارای درصد مرطوب کننده زیادی می باشد، استفاده نمایید.

شوینده صورت مناسب پوست خشک

شکل 3. شوینده صورت مناسب پوست خشک

شوینده صورت مناسب پوست حساس

پوست های حساس باید از شوینده هایی استفاده نمایند که مقادیر مواد شیمیایی و عطر به کار رفته در آن ها کم باشد. بنابراین از شوینده هایی که حاوی لایه بردار و یا مواد اسیدی می باشند باید دوری نمایید و از مواد شوینده سبک و هایپو آلرژنیک و مرطوب کننده ای استفاده نمایید که بر پایه شیر تشکیل شده اند. زیرا شوینده های بر پایه شیر دارای آب کمتری بوده تا ترک پوستی را پر نمایند. همچنین این شوینده ها از مواد مغذی و مفیدی مانند سرامید ها و اسیدهای چرب تشکیل شده اند.

شوینده صورت مناسب پوست مختلط

در پوست مختلط مانند پوست چرب باید از ژل شست و شو استفاده نمود اما ژل شستشویی مناسب می باشد که بر پایه آب تشکیل شده باشد تا علاوه بر پاکسازی چربی اضافه پوست بتواند عمل آبرسانی را نیز انجام دهد. این شوینده ها پوست را خشک نمی کنند.

معایب استفاده از شوینده نامناسب

در انتخاب شوینده مناسب باید به مواد تشکیل دهنده آن و سازگار بودن آن با پوست دقت نمایید. برای مثال استفاده از شوینده های نامناسبی مانند صابون باعث خشکی نقاطی مانند گونه ها و اطراف دهان و سفیدک زدن پوست می گردد. برخی صابون ها برای پوست های حساس زیان آور می باشند زیرا باعث نابودی آب رسان های طبیعی پوست وبا پارگی رگ های خونی باعث بروز التهاب و قرمزی پوست می گردد.

برخی معایبی که در صورت استفاده از شوینده نادرست به پوست وارد می گردد شامل موارد زیر می باشد:

 • حساس شدن پوست صورت و ایجاد حساسیت های پوستی در پوست خشک
 • به هم زدن تعادل چربی پوست و ایجاد خشکی بیش از حد
 • زبر و کدر شدن پوست
 • آسیب پذیر شدن پوست و از دست رفتن ماهیت آن
 • پیری زودرس پوست
 • افزایش جوش ها و آکنه
 • پوسته پوسته شدن پوست

مزایای استفاده از شوینده صورت

شوینده صورت مناسب

شکل 4. شوینده صورت مناسب

 • آب به تنهایی قادر به پاک کردن تمامی آلودگی های پوست نمی باشد بنابراین در این زمان شوینده صورت به کمک ما آمده و می توان آن را از آلودگی ها و لوازم آرایش پاک نمود.
 • پاک نمودن آلودگی ها با استفاده از شوینده صورت باعث می شود که پوست بتواند تنفس و استراحت کند.
 • تمیز نمودن صورت با استفاده از شوینده مناسب از ایجاد لک و جوش و آکنه و همچنین پیری زودرس جلوگیری می نماید.
 • برخی از شوینده های مناسب صورت مانند ژل های شست و شو می توانند در کنار شست و شوی صورت کار آبرسانی پوست را نیز انجام دهند.
 • اگر از شوینده مناسب پوست استفاده شود باعث نرمی و لطافت پوست صورت شده و رطوبت آن را نیز حفظ می نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *