سلامت بدن

دهانشویه چیست و چرا برای سلامت دهان و دندان اهمیت دارد؟

دهانشویه چیست و چرا برای سلامت دهان و دندان اهمیت دارد؟

سالم ماندن دندان ها و دهان نیاز به مراقبت زیادی دارد و اگر به خوبی از آن ها مراقبت نکنیم شاهد پوسیدگی تدریجی و در نهایت از دست دادن دندان ها خواهیم بود. دهانشویه بخش مهم بهداشت دهان و دندان نیست بلکه بخش مهم این روند مسواک زدن و کشیدن نخ دندان می باشد. بسیاری از دندانپزشکان استفاده از دهانشویه را مکملی برای مسواک و نخ دندان می دانند.

دهانشویه چیست و چرا باید از آن استفاده کنیم؟

 

دهانشویه چیست و چرا باید از آن استفاده کنیم؟

یکی از محلول های بهداشتی که برای دهان و دندان به کار می رود دهانشویه می باشد. مواد محلولی دارد که باعث کنترل و همچنین کاهش علائمی مانند التهاب لثه، پوسیدگی دندان، نفس بدبو و پلاک دندان می شود. آن را نمی توان به عنوان جایگزین مسواک روزانه و نخ دندان به کار گرفت اما پزشکان مصرف آن را توصیه کرده اند زیرا دارای فواید زیادی برای دندان و لثه می باشد. یکی از مهم ترین دلایلی که باعث استفاده از آن می شود، رفع باکتری هایی است که عامل بوی بد دهان هستند. این محلول این بوی بد دهان را از بین می برد و باعث می شود طعم دهان خوب و نفس تازه و معطر شود. این محلول ها انواع مختلفی دارند برای مثال دهانشویه هایی که حاوی کلسیم هستند باعث استحکام مینای دندان می شوند. در کل برای اینکه بفهمید کدام دهانشویه مناسب شماست بهتر است با دندانپزشک خود مشورت کنید.

ترکیبات دهانشویه

قبل از اینکه این محلول را خریداری نمایید باید ابتدا نگاهی به مواد تشکیل دهنده آن بیندازید. اگر ترکیبات این محصول بتواند به سلامتی دهان و دندان کمک کند می تواند برای شما مناسب باشد. ترکیبات اصی موجود در هر دهانشویه عبارتند از:

فلوراید: این ترکیب باعث تقویت مینای دندان شده و با پوسیدگی دندان مبارزه می کند.

کلرید سیتیل پیریدینیم: این ترکیب باکتری ها را در دهان از بین برده و با از بین بردن بوی بد دهان باعث خوشبو شدن آن می گردد.

کلرهگزیدین: این ترکیب پلاک دندان را کاهش داده و التهاب لثه را کنترل می کند.

روغن های ضروری: برخی از این محلول ها دارای ترکیباتی مانند اکالیپتوس، منتول یا نعناع فلفلی و تیمول یا آویشن می باشند که ضد قارچ و باکتری می باشند.

کاربامید پراکسید یا پراکسید هیدروژن: این ترکیب باعث سفید شدن دندان ها می گردد.

فواید استفاده از دهانشویه چیست؟

 

فواید استفاده از دهانشویه چیست؟

پاکسازی باقی مانده غذا در دهان: محلولی است که برای پاکسازی و تمیز کردن نواحی که مسواک به آن ها نمی رسد مناسب است. استفاده از دهانشویه باعث می شود که مواد غذایی باقی مانده و پلاک های نرم روی دندان از بین بروند. اگر چه شستن دهان با آب نیز در ظاهر همین کار را انجام می دهد اما دهانشویه می تواند نفس را نیز تازه و خوشبو نماید.

از بین بردن باکتری های دهان: دهانشویه بهداشتی از بروز مشکلاتی مانند التهاب لثه جلوگیری می کند و این کار را با از بین بردن پلاک  و باکتری های مضر انجام می دهد. باکتری های که باعث عفونت لثه می شوند به جریان خون راه پیدا می کنند و باعث مشکلات سلامتی خاص در زنان باردار شده که با استفاده از این محلول می توان از این خطرات جلوگیری نمود.

سفید شدن دندان: یکی از فواید این محلول ها این است که به مرور باعث سفید شدن دندان می گردند اما اثر سفید کنندگی آن ها به پای سفید کننده دندان نمی رسد. برای سفید شدن دندان باید از دهانشویه هایی که حاوی هیدروژن پر اکسید یا پر اکسید کاربامید می باشند استفاده نمود. علاوه بر این دهانشویه های آنتی باکتریال باعث می شوند که دندان ها تیره شوند.

نحوه استفاده از دهانشویه

برای استفاده از محصولات بهداشتی ابتدا باید طرز مصرف آن محصول را از روی بسته بندی و یا بروشور محصول مطالعه کنید اما به طور کلی اکثر این محلول ها به روش زیر مصرف می گردند:

  1. ابتدا نخ دندان بکشید و دندان های خود را مسواک بزنید. اگر از خمیردندان فلوراید دار استفاده می کنید، بعد از مسواک زدن کمی صبر کنید زیرا دهانشویه فلوراید غلیظ خمیردندان را می شوید.
  2. به اندازه ای که روی محصول قید شده است از دهانشویه استفاده کنید اما معمولا بین 3 تا 5 قاشق غذاخوری کافی است.
  3. حال دهانشویه را درون دهان خود بریزید و در دهان بچرخانید. دقت کنید که نباید دهانشویه را قورت دهید اما در صورت بلعیدن آن مشکلی نیز به وجود نمی آید.
  4. برای 30 ثانیه دهانشویه را در دهان خود غرغره کنید و سپس آن را بیرون بریزید.

 

نحوه استفاده از دهانشویه

عوارض جانبی استفاده از دهان شویه ها چی هست؟

اگر دهانشویه حاوی ترکیبات الکلی باشد دهان خشک می شود و در نتیجه باعث ایجاد بوی بد در دهان می شود.  همچنین استفاه از دهانشویه های الکلی باعث می شود که بعد از خوردن غذا مقداری از مواد غذایی روی دندان باقی بماند. علاوه بر این استفاده طولانی مدت از این محلول الکلی باعث آسیب رسیدن به سلول های دهان و زخم شدن تدریجی دهان می گردد.

بعضی از این محلول های ضدعفونی کننده باعث به هم ریختگی فلور میکروبی دهان می گردد. همچنین اگر از این نوع دهانشویه به صورت طولانی مدت استفاده شود باعث از بین رفتن باکتری های مفید دهان می شود و شرایط برای رشد میکروب ها به وجود می آید که ممکن است باعث مبتلا شدن به قارچ دهان گردد.

چگونه دهانشویه مناسب انتخاب کنیم؟

دهانشویه مورد نیاز هر فرد را باید دنداپزشک تجویز کند. اما به طور کلی مواردی وجود دارد که در انتخاب بهترین دهانشویه به کار می روند:

افرادی که دارای پوسیدگی بالای دندان می باشند بهتر است از این محلول  فلوراید دار استفاده کنند. این دهانشویه ها دارای دو نوع هستند؛ یکی با مصرف روزانه و دیگری با مصرف هفتگی که معمولا در مدارس از آن ها استفاده می گردد. استفاده خودسرانه این این محلول ها ممکن است اثرات سمی داشته باشد. امروزه به این نتیجه رسیده اند که اضافه کردن فلوراید به آب شهری بهترین راه مصرف آن می باشد.

 

چگونه دهانشویه مناسب انتخاب کنیم؟

دهانشویه های درمانی مانند کلرهگزدین و لیسترین و … را هم تنها باید با تجویز پزشک مصرف نمایید.استفاده مداوم از این دهانشویه ها می تواند باکتری هایی که در دهان هستند و مفید می باشند را ازبین ببرد و به قارچ دهان منجر شوند.اگر تصمیم به استفاده از این محلول های غیر درمانی مانند دهانشویه پلاک دندان دارید، باید حتما به محتویات آن توجه نمایید و از مصرف طولانی مدت آن بپرهیزید.

منابع مورد استفاده

 

http://www.drkebriaei.ir/%D8%AF%D9%87%D8%A7%D9%86%D8%B4%D9%88%DB%8C%D9%87-%DA%86%D8%B1%D8%A7-%D8%A8%D8%A7%DB%8C%D8%AF-%D8%A7%D8%B2-%D8%A2%D9%86-%D8%A7%D8%B3%D8%AA%D9%81%D8%A7%D8%AF%D9%87-%DA%A9%D8%B1%D8%AF%D8%9F/

 

https://www.drmansurbabaei.com/%D8%AF%D9%87%D8%A7%D9%86%D8%B4%D9%88%DB%8C%D9%87/

 

https://darookhaneonline.com/mag/mouthwash/

 

https://saednews.com/fa/post/foaid-v-mzrat-dhaneshoye-v-anvae-an

 

https://www.shia-news.com/fa/news/241168/%D9%81%D9%88%D8%A7%DB%8C%D8%AF-%D8%AF%D9%87%D8%A7%D9%86%D8%B4%D9%88%DB%8C%D9%87-%D9%88-%D9%85%D8%B6%D8%B1%D8%A7%D8%AA-%D8%A2%D9%86-%DA%86%DB%8C%D8%B3%D8%AA

 

https://drsepehrian.com/a/%D8%AF%D9%87%D8%A7%D9%86%D8%B4%D9%88%DB%8C%D9%87

 

https://babakanclinic.com/%D9%87%D9%85%D9%87-%DA%86%DB%8C%D8%B2-%D8%AF%D8%B1-%D9%85%D9%88%D8%B1%D8%AF-%D8%AF%D9%87%D8%A7%D9%86%D8%B4%D9%88%DB%8C%D9%87/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *