زیبایی

هیالورونیک اسید چیست و چه تاثیری در مراقبت از پوست برای شما به ارمغان می‌آورد؟

در این مقاله می‌خواهیم در ارتباط با هیالورونیک اسید و نکاتی که در ارتباط با این ماده که به صورت طبیعی در پوست انسان و نقاط مختلف دیگری از بدن وجود دارد صحبت کنیم. 

 بدون شک اگر از محصولات مراقبت از پوست به خصوص محصولات جوانسازی پوست استفاده می ‌کنید نام هیالورونیک اسید را شنیده‌اید. آشنا شدن با خواص و نحوه استفاده و در مجموع عوارض اسید هیالورونیک به شما کمک می‌کند تا بتوانید برای داشتن برنامه مراقبت بهتر از پوست خود تصمیمات مناسب ‌تری بگیرید. 

به صورت کلی هیالورونیک اسید در پوست شما وجود دارد سبب می‌شود که پوست شما ظاهری شاداب ‌تر و جوان‌تر داشته باشد.  همچنین لازم است بدانید که اسید هیا لورونیک در حالت کلی در کلیه محصولات آرایشی بهداشتی و به منظور جوانسازی پوست ارائه شده‌اند به کار می‌رود. در حقیقت هیالورونیک اسید سبب می‌شود که این رطوبت در بافت‌ها پوست و یا چشم باقی بماند و این بافت‌ها و مفصل‌های داخلی بدن لغزندگی خود را حفظ کند. 

امروزه اکثر محققین علوم پزشکی می ‌توانند اسید هیا لورونیک را به کمک محیط‌ها و لوازم آزمایشگاهی ایجاد کنند و عملکرد آن را دقیق‌تر بررسی کنند.  عموم هیالو رونیک اسید موجود در بدن در قسمت‌های اساسی پوست بدن انسان وجود دارد.  

اگر بخواهیم کمی علمی‌تر صحبت کنیم اسید هیالورونیک یک ترکیب شیمیایی مبتنی بر هیدروکربن‌های طبیعی است که در بافت های همبند پوست بیشتر مشاهده می ‌شود. همانطور که در ابتدای این مقاله نیز گفته شد در حقیقت قدرتمندترین نگه دارنده رطوبت و یک ماده مغذی برای پوست شما که تاثیر فراوانی در التیام بخشیدن به زخم‌ها نیز دارد هیالورونیک اسید داخل بافت‌های همبند بدن شماست. به گفته محققان نتایج تجربیات پزشکی نشان می‌ دهد که در حدود ۱۵ گرم از اسید هیالورو نیک درعموم قسمت‌های بدن وجود دارد و حدود ثلث آن به منظور تجزیه در طول روز مورد استفاده بدن قرار می‌ گیرد.

 

در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا با عوارض و اطلاعات عمومی بیشتری در ارتباط با این ماده اساسی آشنا شده و بتوانید آن را در روتین‌ های مد نظر پوستی خود اضافه کرده و دارای پوستی شاداب ‌تر و جوان‌ تر و زیباتر بشوید. در ابتدا سعی می ‌کنیم چندین سوال را در ارتباط با اسید هیالورونیک که بیشتر پرسیده می‌شود را پاسخ دهیم.

آیا تزریق ژل اسید هیالورونیک در نواحی و قسمت‌ های مختلف بدن تاثیر قابل توجهی بر آن نواحی خواهد داشت؟

همانطور که احتمالاً شنیده ‌اید در بازار آرایشی بهداشتی امروز ژل‌های ساخته شده از هیالورونیک اسید که به فیلر نیز معروف هستند برای تزریق به قسمت‌ ها و نواحی مختلف بدن در دسترس هستند و شما می ‌توانید آنها را تهیه کرده و سپس به بافت مورد نظر خود تزریق نمایید.  اولین تاثیر پس از تزریق ژل های مبتنی بر هیالورونیک اسید این است که این بافت ‌ها با آب رسانی بیشتر مواجه شده و شاداب تر به نظر خواهند رسید. برخی از مصرف کنندگان اعتقاد دارند که حتی پس از اینکه ژل ماندگاری خود را به پایان می‌رساند فرمی که آن بافت نسبت به قبل از تزریق پیدا کرده است فرم بهتری بوده است. اگرچه برخی نظری مخالف این داشته و اعلام کرده اند که پس از اتمام ماندگاری فرم آن بافت نیز از بین رفته است. 

در ادامه این مقاله می‌خواهیم اثراتی را که به نام اثر ضد پیری در محصولاتی که مبتنی بر هیالورونیک اسید هستند را مورد بررسی قرار دهیم.

آیا واقعاً محصولاتی که مبتنی بر هیالورونیک اسید هستند تاثیرات ضد پیری مفیدی دارند؟


یکی از نام‌ هایی که محصولات مبتنی بر هیا لورونیک اسید به آنها معروف هستند محصولات با خاصیت ضد پیری پوست می‌باشد.  اگرچه همانطور که در قسمت قبل نیز گفته شد این تاثیرات و در حالت کلی این نوع مباحث از شخصی به شخص دیگر کاملاً متغیر و متفاوت می‌باشد. نتایج بررسی‌ها و تحقیقات مختلف پزشکی نشان می ‌دهد افرادی که محصولات مبتنی بر ا سید هیالورونیک و یا مکمل‌های مبتنی بر پایه این محصول را استفاده می ‌کنند پس از مدتی تاثیر آن را مشاهده کرده و در پوست خود کاهش چین و چروک ‌ها را در پوست خود احساس می ‌کنند. 

هیالورونیک اسید چیست و چه تاثیری در مراقبت از پوست برای شما به ارمغان می‌آورد؟

 

اگر بخواهیم دقیق‌تر صحبت کنیم عوامل مختلفی از جمله تغذیه و رژیم غذایی و یا به عنوان مثال قرار گرفتن در مقابل نور خورشید و یا حتی عوامل ژنتیکی تاثیرات بسیار شگرفی در میزان پیری پوست و شدت و ضعف چین و چروک‌های ایجاد شده بر روی پوست دارند بنابراین نمی‌توان یک تصمیم گیری کلی را به عنوان یک نسخه التیام بخش پوست ارائه کرد اما از تاثیر مکمل‌های مبتنی بر هیالورونیک اسید نمی ‌توان گذشت.

نکته قابل توجه دیگر این است که آیا میزان اسید هیالورونیک موجود در انواع مکمل‌ها و یا ژل‌ها تاثیر و یا کاهش تاثیر اثرات پوستی این ماده را در پی خواهد داشت؟  در ادامه سعی خواهیم کرد که  به صورت مختصر به این موضوع بپردازیم.

آنچه که با بررسی و تعمق در مکمل‌ها و ژل‌های مبتنی بر هیالورونیک اسید مشخص می‌شود این است که میزان این ماده در آنها و یا مکمل‌ها و یا ژل‌ها به یک میزان نبوده و اثر آنها نیز با یکدیگر تفاوت های قابل ملاحظه‌ای دارند بنابراین بهترین کار استفاده از نظر یک پزشک متخصص و یا مشورت با مشاوران پوست و مو و زیبایی می‌باشد.

در ادامه این مقاله می‌خواهیم به بررسی دو نوع از اسید های هیالورونیک که به نام‌های اسید هیالورونیک با وزن مولکولی پایین و اسید هیالورونیک با وزن مولکولی بالا نامیده می‌شود بپردازیم و در ارتباط با تفاوت ‌های آنها به  اختصار توضیحات اندکی را ارائه کنیم .

اسید هیالورونیک با وزن مولکولی پایین که دارای ابعاد و اندازه کوچک‌ تری نیز می‌باشد می‌تواند به صورت موثرتر در پوست بدن شما وارد شود. اگر به عموم محصولات آرایشی و بهداشتی که با نام محصولات پوست مطرح هستند نگاهی بیندازید خواهید دید که اکثر سرم‌ ها و کرم ‌ها از هیالورونیک اسید با وزن مولکولی پایین بهره می ‌گیرند.

از سوی دیگر اسید هیالورونیکی که با وزن مولکولی بالا کاربردهایی در حوزه فیلرهای مرتبط با پوست به منظور انجام فرایندهای زیبایی کاربرد دارد.  این مولکول‌ ها عموماً در سطوح نزدیک‌تر به پوست قرار گرفته و به وظیفه انجام عمل آب رسانی بیشتر می‌پردازند  تا بتوانند به هدف نهایی خود که افزایش حجم برای آن بافت می‌باشد دست پیدا کند. بنابراین طبق آنچه که گفته شد برای پر کردن چین و چروک‌ها و از این دست اعمال اسید هیالور ونیک با وزن مولکولی بالا گزینه مناسب خواهد بود.

نکته‌ای که در هنگام خرید محصولات آرایشی و بهداشتی مبتنی بر اسید هیالورونیک می‌بایست مد نظر شما قرار گیرد این است که ترکیباتی که بر روی راهنمای محصولات مراقبت پوست با نام اسید هیالورونیک چاپ می‌شود دارای یکی از این اسامی خواهد بود: هیالورونات سدیم استیله و یا سدیم هیالورونات و یا  هیا لورونیک اسید هیدرولیز شده.  بنابراین شما می‌توانید انتخاب مناسبی برای مصرف و کاربرد  خود داشته باشید.

چه خطرات و عوارض جانبی برای مکمل‌ها و یا ژل‌ها و یا محصولات مبتنی بر اسید هیالورونیک متصور است؟

نتایج تحقیقات مختلف پزشکی نکات متفاوتی را در استفاده از محصولاتی که مبتنی بر اسیدهای هیالورونیک هستند معرفی می‌کند. برخی معتقدند در ارتباط با حوزه پوست و مو این مکمل‌ها بسیار کم خطر هستند و برخی دیگر قدند که در مواردی همچون درگیر بودن در بیماری‌هایی همچون سرطان حتماً قبلاً با پزشک در ارتباط با مصرف این نوع مکمل‌ها مشورت کنید. 

آیا مصرف هیالورونیک اسید به صورت خوراکی برای بدن شما مفید است و تاثیرات آن همانند تاثیرات تزریق ژل می‌باشد؟

هیالورونان  یا اسید هیالورونیک در خوراکی‌های غذایی متفاوت همانند گوشت و یا سویا وجود دارد و شما باید این ترکیبات را در رژیم غذایی خود قرار داده و از مزایای آن بهره‌مند شوید. استفاده از یک رژیم غذایی مناسب در ترکیب با محصولات مراقبتی که در عناصر سازنده خود از اسید هیالورونیک بهره می‌گیرند سبب می‌شود که شرایط جوانسازی و شادابی پوست برای شما به ارمغان بیاید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *