زیبایی

راهنمای خرید ماسک صورت

خرید انواع ماسک صورت

ماسک صورت چیست

اولین ماسک ها در قرن 18 میلادی در انگلستان استفاده می شدند که کارایی آن ها صرفا در جهت سفید کردن پوست بود اما کم کم در زمینه های دیگر نیز به کار گرفته شدند. به طوریکه امروزه ماسک های صورت مردانه، ماسک صورت زنانه و انواع ماسک صورت در دسترس می باشد تا همه افراد بتوانند با استفاده از آن به پوست خود کمک کنند تا مشکلات پوستی را کاهش و از آن جلوگیری کنند.

ماسک ها معمولا مانند خمیری نرم و صاف می باشند که برای مدتی مشخص روی سطح پوست گذاشته می شوند  تا به این وسیله چربی، آلودگی، سلول های مرده پوست و لایه شاخی را جدا کند تا پوستی شفاف و درخشان را ایجاد کند اما اثر لایه برداری آن ها در حد میکرودرم ابریژن نیست. زمانی که احساس می کنیم پوستمان خسته و تیره و کدر به حالت جرمی که روی آن نشسته است، می توان با ماسکی که لایه بردار است و با حالت چسبندگی خود یک لایه از روی پوست بلند می کند استفاده کنیم. این همان اثر لایه بردار ماسک است. هر ماسک با توجه به  دستورالعمل سازنده روی پوست می ماند اما معمولا این زمان 15 تا 30 دقیقه می باشد. ماسک ها دارای خاصیت ضد چروک نیز می باشند اما چون کم عمق شدن چروک ها به دلیل جذب آب می باشد، این اثر آن ها پایدار نمی باشد.

در زمان خرید ماسک باید به چه نکاتی توجه کنیم؟

در هنگام خرید ماسک باید به نکاتی توجه نمود که در این قسمت آن ها را بیان  می کینم.

 • در هنگام خرید ماسک باید به بافت آن توجه نمود. وجود ترکیبات خشک و زبر می تواند به پوست آسیب برساند. ماسک صورت باید دارای بافت نرم باشد.
 • در خرید ماسک باید به نوع ماسک که لایه بردار، روشن کننده، آبرسان یا هر نوع دیگری باشد توجه نمود تا انتظاراتتان را برآورده سازد.
 • برای انتخاب ماسک باید نوع پوست خود را در نظر بگیرید. هر نوع پوست ماسک مورد نیاز و متناسب با ویژگی های خود را نیاز دارد و ممکن است ماسک نامناسب به پوست آسیب برساند.

انواع ماسک

انواع ماسک

شکل 1. انواع ماسک

 

دسته بندی بر اساس نوع

ماسک های صورت مومی

ماسک های مومی از موادی مانند موم پارافین، موم زنبور عسل و ژل پترولیوم ساخته می شوند و حاوی اسیدهای چرب، کلسترول و لانولیل هستند. در سالن های آرایشی معمولا استفاده می شوند. این موم را ابتدا در ظرفی پر از آب، گرم می کنند و بعد از اطمینان از دمای آن بر روی پوست قرار داده می شود. کار این ماسک ها این است که  به طور موقت از تبخیر رطوبت پوست جلوگیری می کنند. همچنین این ماسک ها اگر دارای پارافین باشند، خاصیت پاک کنندگی دارند. دارای مقدار کمی خاصیت سفت کنندگی هم می باشند. این ماسک ها برای پوست خشک مناسب اند.

ماسک های هیدروکلوییدی

این ماسک ها از بی کربنات کلسیم یا سلولز تشکیل می شوند که خاصیت قوام دهی و سفت کنندگی پوست را بر عهده دارند. ماسک های هیدروکلونید حاوی موادی می باشند که جاذب رطوبت هستند یا صمغ ها و یا موادی مانند جو دو سر که دارای وزن مولکولی بالایی هستند. در ترکیبات این ماسک مواد مرطوب کننده هم وجود دارد. از این ماسک ها هم در آرایشگاه و هم در خانه استفاده می شود. ماسک هیدروکلونید مناسب برای افراد بالای 30 سال و کسانی که پوستی شل دارند مناسب است.

ماسک های با پایه خاک رس

نوع ماسک

شکل 2. انواع ماسک

این ماسک از رس طبیعی به شکل خمیر ساخته شده است که با ترمیم و مرطوب کردن پوست آن را هیدراته و سم زدایی می کند و 15 تا 30 دقیقه روی پوست می ماند. عملکرد ماسک خاک رس به این صورت است که آلودگی های سطح پوست را با خشک شدن روی پوست جمع می کند و پاکسازی پوست را به طور عمقی انجام می دهد.  از دیگر ویژگی های این ماسک این است که جوش های سر سیاه را نیز از بین می برد و باعث استحکام و سفت شدن، بسته شدن منافذ و تنظیم چربی پوست می شوند، چربی اضافه پوست را جذب می کند بدون اینکه باعث خشکی پوست شود در نتیجه برای پوست های چرب تا معمولی مناسب  است.

بر اساس کاربرد

ماسک های پاک سازی پوست

این ماسک ها دارای عملکرد لایه برداری و پاک کنندگی پوست می باشند. لایه برداری این ماسک ها بسیار ملایم است و قابل مقایسه با لایه بردارهای تخصصی نیست زیرا این ماسک ها تنها لایه های خارجی کراتینیزه پوست را از بین می برند.

ماسک های آبرسان پوست

ماسک آبرسان یعنی ماسکی که با ترکیبات مخصوص خود خشکی پوست را درمان می کند. این ماسک ها دارای خاصیت موقت از بین بردن چین و چروک پوست می باشند و با افزایش مقاومت سلول های پوست روند پیری پوست را به تاخیر می اندازند. ماسک های آبرسان پوست با مرطوب کردن پوست و آبرسانی یک حالت نرم و متورم را به پوست می بخشند.

ماسک های درمان آکنه

این ماسک ها دارای مواد موثری برای جذب چربی پوست می باشند و در کنار پاکسازی پوست و لایه برداری ملایم ترشح سبوم پوست را کنترل می کند و از این طریق اثرات درمانی خود را نمایان می کنند.

ماسک های شاداب کننده

به طور کلی ماسک های صورت در کنار استفاده از سایر محصولات مراقبت از پوست باعث شادابی پوست می گردند. در برخی از این نوع ماسک ها از مواد قابض استفاده می شود و این حالت باعث ایجاد یک ماساژ و نوازش در پوست می شود که باعث آرامش پوست می گردد و بعد از برداشتن آن، یک حس خوب و شاداب را ایجاد می کند.

بر اساس شکل ظاهری

 1. ماسک‌ صورت ورقه‌ای
 2. ماسک صورت نقابی
 3. ماسک‌ صورت کرمی

ماسک‌ صورت ورقه‌ای

ماسک صورت

شکل 3. ماسک صورت

ماسک صورت ورقه ای که به ماسک نقابی نیز معروف می باشد به شکل پلاستیک،  ژل و یا موم پارافین در بازار موجود هستند اما قدرت جذبی مانند ماسک خاک رس ندارند. این ماسک ها دارای خاصیت موقتی سفت کنندگی، بستن منافذ و تسریع جریان خون می باشند. استفاده از سرم های پوستی در زیر این ماسک، بهترین روش استفاده از ماسک صورت نقابی ای می باشد زیرا می توان مواد مغذی را به عمق پوست رساند. بهترین زمان استفاده از ماسک ورقه ای شب و قبل از خواب می باشد. ماسک ورقه ای برای  افراد میانسال و یا افرادی که دارای پوست خشک هستند مناسب است.

ماسک‌ صورت کرمی

این ماسک ها دارای ترکیباتی مانند امولسیون، روغن های طبیعی و مرطوب کننده هستند که با نفوذ به عمق پوست، آن را نرم و لطیف می سازند. از آن جا که ماسک های کرمی بر پایه کرم ساخته می شوند دارای بافتی کرمی و خامه ای و غلیظ می باشند. این ماسک ها با داشتن هیالورونیک اسید و خاصیت مرطوب کنندگی باعث جذب آب به سلول های پوست می شوند و از خشکی پوست جلوگیری می کنند پس بهترین گزینه برای افرادی با پوست خشک و معمولی می باشد.

روش انتخاب ماسک مناسب پوست صورت

ماسک های مناسب پوست چرب

پوست های چرب معمولا دارای براقیت هستند و ماسک مناسب این پوست ها باید دارای خاصیت مات کنندگی باشند اما نباید باعث از بین رفتن تمام چربی های اضافی پوست شوند. این ماسک ها دارای قابلیت کنترل چربی پوست هستند و تولید سبوم از غدد چربی را کاهش می دهند. بهترین گزینه برای پوست چرب، ماسک های رس و پیل آف می باشند. همچنین موادی مانند روغن درخت چای، اسید گلیکولیک و جوجوبا نیز برای تنظیم تعادل چربی پوست چرب مناسب می باشند.

ماسک های مناسب پوست خشک

ماسک پوست های خشک

شکل 4. ماسک پوست های خشک

ماسک هایی که دارای موادی مانند هیالورونیک اسید هستند گزینه ای مناسب برای پوست خشک می باشند. هیالورونیک اسید ماده ای آرایشی است که به حفظ رطوبت پوست کمک می کند. همچنین ماسک هایی که دارای آنتی اکسیدان و روغن های مغذی می باشند نیز مفید هستند زیرا باعث از بین بردن رادیکال های آزاد و ایجاد یک لایه محافظتی روی پوست که باعث حفظ رطوبت پوست هستند می شوند. خشکی پوست با ماسک آبرسان ورقه ای در عرض چند دقیقه می تواند رفع شود.

ماسک های مناسب پوست حساس

پوست های حساس به مواد آرامش بخش و سم زدا نیاز دارند. بهترین ماسک برای پوست حساس ماسکی است که هم درمان کننده هم مرطوب کننده باشد. ماسک هایی که برای پوست حساس مناسب می باشند باعث التیام عوارضی مانند خارش ها و تحریک ها و جوش هایی هستند که در اثر استرس، سموم خارجی، هورمون یا آلودگی به وجود می آیند. ماسک مناسب پوست حساس نباید دارای الکل یا ماده قوی باشد؛ آنتی اکسیدان، اسطوخودوس و چای سبز مواد مناسب پوست حساس می باشند.

ماسک های مناسب پوست نرمال

افرادی که دارای پوست نرمال می باشند تقریبا نگرانی برای پوست خود ندارند. پوست نرمال نیاز به مراقبت ویژه ای ندارد و فقط باید پوست را در سطح مطلوب نگه داشت ومانع از تغییر آن شد. این افراد می توانند هر نوع ماسکی که حاوی موادی مانند ویتامین های گروه ب، روغن های معدنی، گلاب خیار و چای سبز باشند را برای پوست خود استفاده نمایند.

 

ماسک های مناسب پوست جوش دار

افرادی که دارای پوست جوش دار و مستعد آکنه هستند نباید از ماسک های خاک رس یا زغال فعال خیلی قوی استفاده نمایند زیرا این ماسک ها با لایه برداری سطح پوست باعث آسیب به پوست می شوند. ماسک هایی که دارای عواملی مانند زغال فعال، گل سرخ، اسید سالیسیلیک و خاک رس هستند برای پوست مستعد آکنه مناسب هستند زیرا باعث تسکین آن می شوند.

نحوه استفاده از ماسک صورت

نحوه ی زدن ماسک

شکل 5. نحوه زدن ماسک

 • ابتدا باید نوع پوست خود را بشناسید و سپس ماسک موردنیاز با ویژگی های مورد نظر را انتخاب کنید.
 • قبل از استفاده از ماسک باید صورت خود را شستشو دهید تا تمیز شود.
 • دستورالعمل استفاده از ماسک را مطالعه نمایید و سپس طبق دستورالعمل و مدت زمان مورد نیاز که در آن قید شده عمل نمایید.
 • ماسک را علاوه بر پوست صورت در پوست گردن هم پخش نمایید به علاوه از ماسک در نواحی دور چشم استفاده نکنید.
 • بعد از گذشت مدت زمان مورد نیاز به آرامی با کمک آب و دست یا یک لیف نرم یا حوله، ماسک را از صورت پاک کنید و سپس صورتتان را خشک نمایید.
 • بعد از پاک کردن ماسک، صورت را با آب سرد بشویید تا منافذ پوست بسته شوند و به گردش خون کمک کند.

کاربرد و فواید ماسک صورت

پاکسازی پوست: فرآیند پاکسازی می تواند به رفع آلودگی ها و چربی ها و مواد زائد روی پوست کمک کند. یک ماسک خوب می تواند ناخالصی های مقاوم که در عمیق ترین منافذ پوست قرار دارند را از بین ببرد و باعث بهبود منافذ پوست شود.

شفاف شدن پوست: ماسک هایی که حاوی نعنا خارش زا می باشند می توانند گردش خون را در پوست بهبود بخشند. این ماسک ها سبب سوزن سوزن شدن پوست شده که نشانه تاثیر آن است. این  وضعیت باعث می شود که پوست به یک شفافیت و درخشش خاصی برسد.

رسیدن به آرامش: ماسک ها تنها برای زیبایی ظاهری طراحی نشده اند. بلکه آن ها آرامش خاصی را به پوست می بخشند. استفاد از یک ماسک در یک محیط آرام و آرامش بخش می تواند راحتی و آرامش خاصی را به ذهن ببخشد.

باز کردن منافذ پوست: ماسک هایی مانند ماسک خاک رس که خاصیت لایه برداری و از بین بردن سلول های مرده پوست را دارند باعث باز شدن منافذ پوست می گردند.

مراقبت از پوست: استفاده از ماسک ها یک رویه برای جذب و اثربخشی بهتر سایر محصولات مراقبتی پوست می گردد. استفاده از محصولاتی مانند لوسیون، کرم شبانه و سرم در کنار ماسک صورت باعث اثر بخشی عمیق تر در پوست می گردد.

بایدها و نبایدهای ماسک‌ صورت

نکات زدن ماسک

شکل 6. نکات زدن ماسک

 • نیازی به استفاده روزانه از ماسک نیست و بین یک تا دو بار در هفته کافی است.
 • نباید ماسک برای مدت زیادی روی پوست بماند وگرنه پوست دچار التهاب خواهد شد.
 • برای شستن ماسک نیازی نیست پوست خود را تحت فشار قرار دهید در غیر اینصورت پوست دچار قرمزی خواهد شد.
 • اگر دارای پوستی ملتهب و آلرژیک هستید از ماسک صورت استفاده نکنید.
 • بعد از شستن ماسک از یک آبرسان یا مرطوب کننده استفاده نمایید.
 • ماسک باید بین 10 تا 30 دقیقه روی پوست بماند تا به خوبی جذب پوست گردد.
 • قبل از استفاده از ماسک پوست را با آب ولرم بشویید تا منافذ پوست باز شوند.
 • بعد از استفاده از ماسک پوست را با آب سرد بشویید تا منافذ پوست بسته شوند.

بعد از ماسک صورت چه کنیم؟

بعد از اینکه ماسک را از صورت پاک کردید باید پوست را مرطوب نگه دارید. برای این کار ابتدا به وسیله یک شوینده که پوست را خشک نکند باید آن را تمیز کنید. می توانید به وسیله  پنبه و مقداری تونر پوست را تمیز نمایید تا منافذ پوست باز شوند. سپس  مرطوب کننده مناسب پوست خود را انتخاب کنید و روی پوست ماساژ دهید تا ازخشکی پوست جلوگیری شود. این نکات را در هر بار استفاده از ماسک رعایت کنید تا بهترین نتیجه را داشته باشید.

با سپاس از شما عزیزان که تا انتهای مقاله ” راهنمای خرید ماسک صورت ” با ما همراه بودید. ???

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *