زیبایی

کانسیلر چیست و چگونه چهره را جوان تر می کند؟

کانسیلر چیست

کانسیلر چیست ؟

کانسیلر چیست یا تصحیح کننده نوعی کرم پودر فشرده و با غلظت بالا است که در رنگ های روشن و رنگی با قابلیت پوشش بالا وجود دارند و برای پوشاندن لک ها، سیاهی دور چشم، نواقص پوست مثل آکنه، قرمزی و یکدست کردن پوست در قبل و بعد از کرم پودر استفاده می شود.

کانسیلرها در انواع جامد، نیمه جامد و مایع در بازار وجود دارد. در نگاه اول کانسیلر بسیار شبیه به کرم پودر می باشد اما از آن ضخیم تر و پوششی که کرم پودر نمی تواند ایجاد کند را به وجود می آورد. کانسیلرهایی که استفاده می شوند معمولا باید یک درجه از کرم پودر روشن تر باشند اما اگر درجه روشن بودن بیشتر باشد به عنوان پوشاننده لک صورت از آن استفاده می شود.

موارد مصرف کانسیلر چیست؟

 1. کانسیلر برای سایه چشم
 2. پنهان کردن اشتباهات آرایشی
 3. رفع سیاهی زیرچشم
 4. پوشش آکنه و لکه‌های پوستی

کانسیلر برای سایه چشم

استفاده از کانسیلر روی پلک باعث جلوگیری از ریزش سایه چشم می شود. برای جلوگیری از ریزش سایه چشم ابتدا پشت پلک را با یک لایه کانسیلر پوشش دهید و سپس از سایه چشم استفاده نمایید. با این کار یک زمینه صاف و یکدست برای سایه به وجود می آید. پف چشم نیز با کانسیلر پنهان می شود برای این مورد می توان قبل از سایه زدن مقداری کانسیلر روی پلک استفاده نمود.

پنهان کردن اشتباهات آرایشی

اشتباهات آرایشی با استفاده از کانسیلر با محو کردن از بین می روند. برای مثال اغلب خانم ها در کشیدن خط چشم مشکل دارند و ممکن است اشتباه کنند. اگر خم چشم را اشتباه کشیدید نگران نباشید، به جای پاک کردن می توانید مقداری کانسیلر استفاده نمایید و ایراد را برطرف نمایید. با این کار از سیاه شدن چشم نیز جلوگیری می شود.

رفع سیاهی زیرچشم

رفع سیاهی زیرچشم با کانسیلر

شکل 1. رفع سیاهی زیرچشم با کانسیلر

برای رفع سیاهی زیر چشم باید از کانسیلری استفاده نمود که دو درجه از پوست روشن تر باشد؛ از یک برس استفاده نمایید و آن را به اندازه دو مثلث زیر چشم و نقاط تیره مثل گوشه چشم بزنید و با پد یا بیوتی بلندر آن را پخش کنید. اما دقت کنید ک دور چشم را نمالید زیرا علاوه بر اینکه پوشش آن را کاهش می دهد باعث آسیب به پوست نیز می گردد.

پوشش آکنه و لکه‌های پوستی

برای حذف آکنه و لکه از روی پوست به جای اینکه از کرم پودر زیاد استفاده نمایید می توانید به وسیله براش از کانسیلر استفاده نموده و جای جوش را محو نمایید. برای این کار روی هر جوش و قرمزی به وسیله براش یا اپلیکاتور یک نقطه کانسیلر بزنید سپس کناره های آن را محو نمایید تا مرز آن مشخص نباشد. سعی کنید این لایه زیاد ضخیم نباشد زیرا آرایش را مصنوعی و خمیری نشان می دهد.

انواع کانسیلر

کانسیلر مایع

کانسیلرهای مایع دارای پوشش بالا می باشند و برای نواحی مثل سیاهی دور چشم، جای جوش و پوشاندن چین و چروک مناسب هستند. این مدل برای پوشاندن جوش بسیار مناسب می باشد زیرا نسبت به مدل های دیگر کمتر سطح منافذ را می بندد و به حالت کیکی در می آید.

از مزایای این کانسیلر این است که به راحتی در سطح پوست پخش می شود. این نوع کانسلیر متنوع ترین نوع کانسیلر است زیرا برای همه نوع پوست به جز پوست خشک مناسب اند. کانسیلرهای مایع مات دوام بیشتری نسبت به نوع براق دارند.

کانسیلر جامد

این کانسیلرها به سختی روی پوست مخلوط می شوند و به خوبی روی پوست نمی نشیند به همین دلیل تنها برای نواحی کوچک مناسب است. کانسیلر جامد بسیار مناسب برای نقاط نه چندان زیبا می باشند.

کانسیلر جامد

شکل 2. کانسیلر جامد

 

 

این نوع کانسیلر یک کانسیلر نیمه جامد است که دارای قدرت پوشش متوسطی می باشد و برای تمام نواحی صورت قابل استفاده می باشند. برخی از این کانسیلرها ممکن است مانند پودر فشرده در ظروفی فشرده شده باشند. کانسیلر پودری برای پوست مختلط، حساس و نرمال مناسب اند.

کانسیلرهای استیکی

کانسیلرهای استیکی که کانسیلر ماتیکی نیز نامیده می شوند در اطراف لب، بینی و چشم استفاده می شود. همچنین کانسیلر ایده آل برای پوشاندن لکه های قرمز و قهوه ای همین کانسیلر استیکی می باشد. کانسیلر استیکی بافت ضخیم و کرمی دارد.

کاربرد این این کانسیلر به این صورت است که باید آن را به حالت ضربه ای یا خطی روی پوست زد و با پد یا براش پخش نمود. این کانسیلرها در ظاهر شبیه به رژلب طراحی شده اند و قدرت پوشش دهی بالایی دارند. کانسیلر استیکی برای پوست های نرمال، حساس و خشک مناسب است. این کانسیلر منافذ پوست را به طور کامل مسدود می نماید به همین دلیل استفاده از آن برای افراد با پوست مختلط و چرب مناسب نیست.

کانسیلرهای مدادی

کانسیلرهای مدادی برای پوشش دهی جای جوش، لکه های کوچک اطراف ابرو ولب به کار می روند. عملکرد آن ها مانند کانسیلر استیکی است و برای افرادی مناسب است که پوشش متوسط را خواستارند. این نوع کانسیلر دارای فرمولاسیون چسبناک تری نسبت به بقیه می باشد. این کانسیلرها برای تابستان بسیار مناسب اند زیرا در هوای گرم هم حالت جامد خود را از دست نمی دهند.

براش کانسیلر چیست؟

براش یا همان قلم مو یکی از وسایل تکنیکی برای پخش نمودن آرایش بر روی صورت می باشد. براش کانسیلر نیز برای پخش کانسیلر در نقاط مورد نظر به کار می رود. این براش ها یک قلم موی محکم، باریک و کمی مخروطی شکل هستند که برای استفاده نمودن از کانسیلر به کار می روند.

کانتور چیست؟

کانتور چیست فرق آن با کانسیلر

شکل 3. فرق کانتور و کانسیلر

کانتور یکی از ترفندهای آرایشگران حرفه ای است که برای فرم دهی به صورت استفاده می شود. در یک تعریف ساده می توان گفت کانتور به معنی برجسته کردن نقاط قوت صورت و پوشاندن عیوب آن است. برای کانتور از کرم فشرده که دو یا سه درجه از پوست تیره تر است استفاده می شود. در این روش از رنگ های تیره و روشن کرم مخصوص کانتور استفاده می شود و قسمت هایی که نیاز به کوچک شدن دارند تیره شده و نقاط قوت باید روشن تر شوند. کانتور کردن نوعی خطای دید ایجاد می کند که باعث می شود بخش هایی از صورت که شکل بهتری دارند نمایان تر باشند.

کانتور و کانسیلر

کانتور برای برجسته کردن یا برعکس عمیق کردن اجزای صورت و خوش فرم نشان دادن آن به کار می رود. کانتور دقیقا برعکس کانسیلر باید یک یا دو درجه تیره تر از پوست باشد. کانتور مناسب برای سایه سازی و زاویه سازی می باشد. اما کانسیلر برای پوشاندن عیوبی مانند لک، جای جوش، قرمزی و تیرگی زیر چشم به کار می رود.

فرق کانسیلر و پرایمر

یک آرایش با پرایمر شروع می شود و با کانسیلر تمام می شود. پرایمر یکی از محصولات آرایشی است که به عنوان پایه و زیرساز اصلی آرایش است و  برای پوشاندن منافذ و چین و چروک به کار می رود، این محصول همپنین چربی اضافی پوست را از بین می برد. پرایمر پوست را صاف و برای آرایش آماده می سازد.

پرایمرها حاوی ویتامین های A، C، E می باشند و به عنوان آبرسان عمل می کنند. اما کانسیلر پایان دهنده آرایش صورت می باشند و نقاط ضعیف پوست را پوشش می دهند. بعد از اینکه از پرایمر و کرم پودر استفاده نمودید برای پوشاندن لک، قرمزی، تیرگی و جای جوش می توانید از کانسیلر استفاده نمایید تا آرایش نهایی را یکدست کند.

چگونه بر اساس رنگ صورت کانسیلر انتخاب کنیم؟

چگونگی انتخاب کانسیلر

شکل 4. چگونگی انتخاب کانسیلر

 • کانسیلر با تناژ سبز: کانسیلرهایی که دارای تناژ سبز هستند برای خنثی کردن قرمزی پوست، جوش، آکنه و هر نوع لک پوست مناسب اند. از این کانسیلر تنها برای نقطه ای که جوش دارد باید استفاده شود نه در کل صورت.
 • کانسیلر با تناژ ارغوانی: این کانسیلر مناسب برای از بین بردن زردی پوست می باشد.
 • کانسیلر با تناژ نارنجی: این نوع کانسیلر برای پوست های تیره ای که دارای تغییر رنگ آبی به ارغوانی تیره یا متمایل به خاکستری هستند، مناسب می باشد. این کانسیلر برای افرادی که دارای پوست سبزه هستند مناسب است البته قبل از خرید بهتر است آن را در اطراف دهان تست کنند.
 • کانسیلر بی رنگ: این نوع کانسیلر که کانسیلر خنثی هم نامیده می شود برای افرادی مناسب می باشد که دارای پوست معمولی می باشند.
 • کانسیلر با تناژ زرد: کانسیلر با تناژ زرد مناسب یکنواخت کردن رنگ پوست می باشد و یک ظاهر درخشان، یکدست و شفاف را به پوست می بخشد. برای پوست های تیره نیز کانسیلر زرد و رنگ های مجاور توصیه می شود. این رنگ مناسب مقابله با رنگ های ارغوانی مانند زخم های تیره یا حلقه های متمایل به ارغوانی و رفع تیرگی اطراف چشم می باشد. همچنین زرد کمرنگ برای تیره کردن استخوان ابرو و گونه مناسب است.
 • کانسیلر با تناژ ملایم صورتی: رنگ پوست زیر چشم متفاوت تر از سایر نواحی پوست می باشد. به همین دلیل باید کانسیلر متفاوت برای این قسمت انتخاب شود. برای زیر چشم یا قسمت نازکی که مایل به آبی فام شده است کانسیلری با تناژ صورتی مناسب می باشد که به آسانی این محل را با سایر نواحی پوست یکدست و هماهنگ می کند. این رنگ در اصطلاح هلویی نیز نامیده می شود.
 • کانسیلر سفید: این کانسیلر برای هایلایت کردن قسمت مشخصی از صورت می باشد. برای مثال افرادی که دارای استخوان زیر چشم برآمده هستند با این کانسیلر می توانند آن را کاور کنند.

ترفندهای استفاده از کانسیلر صورت چیست؟

ترفند استفاده از کانسیلر صورت

شکل 5. ترفند استفاده از کانسیلر صورت

 • زیر چشم را به صورت مثلثی پوشش دهید: به جای اینکه کانسیلر را به ورت نقطه نقطه یا خطی زیر چشم استفاده نمایید آن را به شکل مثلثی زیر چشم بکشید و سپس به وسیله براش آن را روی پوست پخش کنید. با این کار تمام پوست زیر چشم پوشش داده می شود و صورت را نیز کشیده تر نشان می دهد.
 • لب برجسته: به وسیله کانسیلر می توان بعد از اینکه کار رژلب زدن به اتمام رسید اطراف لب را کانسیلر بزنید تا هم آرایش را تمیز کنید و هم فرم لب را مشخص نمایید و لب هایتان را برجسته نشان دهید.
 • کانسیلر پلک: برای سایه زدن می توان از کانسیلر در زیرساز آن استفاده نمود. این کار از پخش شدن آرایش و چین و چروک های اطراف چشم جلوگیری می کند.
 • محو نمودن کانسیلر با انگشت حلقه: برای از بین بردن حلقه های کبود زیر چشم ابتدا کانسیلر مناسب را انتخاب نمایید. برای پخش نمودن آن زیر چشم بهتر است از انگشت حلقه استفاده نمایید زیرا می تواند فشار کافی را برای پوست حساس زیر چشم ایجاد کند.
 • استفاده از کانسیلر در نور طبیعی: برای اینکه بتوانید رنگ مناسب پوست خود را تشخیص دهید باید نور کافی داشته باشید. برای این کار بهتر است در کنار پنجره از کانسیلر استفاده نمایید تا نور بتواند راهنمای شما باشد.
 • ابتدا از کرم پودر استفاده نمایید: در مواردی که ابتدا کانسیلر را روی پوست می زنید و سپس کرم پودر، در نهایت متوجه می شوید که به مقدار  کمتری کانسیلر نیاز دارید. برای این منظور بهتر است ابتدا کرم پودر بزنید و سپس به مقدار مورد نیاز کانسیلر استفاده نمایید.
 • محو نمودن لکه های بدن: علاوه  بر استفاده کانسیلر برای پوست صورت می توان برای از بین بردن لکه های بدن نیز از آن استفاده نمود. برای این منظور باید از کانسیلری استفاده نمایید که دقیقا همرنگ پوست می باشد. بعد از استفاده از کانسیلر از پودر فیکس یا تثبیت کننده روی آن استفاده نمایید.

امیدواریم که مقاله ” کانسیلر چیست و چگونه چهره را جوان تر می کند؟ ” مورد توجه شما عزیزان قرار گرفته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *