زیبایی

لاک ناخن چیست و چه کاربردی دارد؟

لاک ناخن چیست و چه کاربردی دارد؟

لاک ناخن یکی از لوازم آرایشی است که برای خانم ها بسیار جذاب می باشد و یکی از اجزای جدایی ناپذیر میز آرایشی خانم ها می باشد. در این مقاله به بررسی مطالب مفیدی در مورد لاک ناخن و انواع آن می پردازیم.

لاک ناخن چیست؟

 

لاک ناخن چیست؟

شکل 1. لاک ناخن چیست؟

قدمت لاک ناخن به هزاران سال پیش از میلاد بر می گردد به طوریکه در سرزمین هایی مانند چین و مصر ناخن های خود را با رنگ های طبیعی مانند گیاه حنا، ترکیب صمغ عربی، ژلاتین، تخم مرغ و موم زنبور عسل رنگ می کردند. امروزه لاک ناخن نوعی ماده شیمیایی است که برای زیبایی به ناخن های پا یا دست زده می شود که گاهی نقش محافظت کننده نیز دارد. استفاده از لاک ناخن برای مردان کمتر معقول می باشد.

لاک های ناخن شفاف که برای حفاظت از ناخن در برابر ضربه و شکستگی یا ایجاد آراستگی در ناخن استفاده می شود بیشترین کاربرد را دارند. لاک ناخن حاوی ماده غلظت دهنده ای مانند استیرال کونیوم هکتورایت می باشد تا وقتی بطری لاک در حالت سکون قرار دارد، با تکان دادن آن به گران روی مناسبی برسد. لاک ها در رنگ های مختلف به صورت اکلیلی، مات، بی رنگ و … دیده می شوند.

مواد سازنده لاک ناخن

ترکیبات و فرمول ساخت انواع لاک چه اکلیلی باشد چه ساده با هم یکسان است و تنها غلظت و نوع این مواد که با هم ترکیب می شوند تفاوت دارند. به طور کلی ساختار لاک ها از سه ترکیب اصلی ساخته شده است که عبارتند از ماده رنگی، پایه تعلیق کننده و پلیمرهای چسبده. ماده رنگی، رنگ لاک را تشکیل می دهد و رنگ های مختلف لاک ها را تشکیل می دهد که در لاک های با رنگ مختلف تفاوت دارد. مثلا رنگ سفید از ماده دی اکسید تیتانیوم، مشکی و تیره از اکسید تیتانیوم، سبز از اکسید کروم، آبی از اولترامارین و قرمز از کارماین استفاده می گردد.

پایه تعلیق کننده که سوسپانسیون نام دارد و از ته نشین شدن لاک جلوگیری می نماید دارای چند نوع حلال مانند اتیل استات و استات می باشد.نیتروگلوکز هم نوعی پلیمر می باشد باعث می شود که پلیمر لاک ورقه ای شود و لاک به سطوحی مانند ناخن بچسبد.اکلیل ها در برخی لاک ها از پودر میکا یا حتی مروارید واقعی  در لاک های گران قیمت ساخته شده اند. اگر روی لاک عبارت Guanine حک شده باشد به این معنی می باشد که ماده اکلیلی لاک از فلس ماهی گرفته شده است.

انواع لاک ناخن

لاک هاردنر(محافظ ناخن)

لاک هاردنر که محافظ ناخن نیز نام دارد ناخن ها را در مقابل ضربات فیزیکی مانند شکسته شدن محافظت می نماید.

لاک تلخ

لاک تلخ برای جلوگیری از جویدن ناخن، پوست اطراف آن ها و همچنین جلوگیری از مکیدن انگشتان در خردسالان به کار می رود. این لاک ها به دلیل ترکیبات موثری که دارند تلخ مزه هستند و به همین دلیل باعث ترک عادت جویدن ناخن، کوتیکول و مکیدن انگشت می گردند. برخی از ترکیبات این لاک ها بنزوات دناتیوم می باشند که در صورت تماس با دهان تلخی شدیدی را ایجاد می نمایند

لاک های براق کننده

این لاک ها در ایران طرفداران زیادی دارند. لاک براق کننده علاوه بر درخشان نشان دادن ناخن ها، مقاومت ناخن نیز را هم بالا می برند و از شکسته شدن ناخن جلوگیری می نمایند. این لاک ها در زیبایی ناخن تاثیر کمی دارند به همین دلیل به عنوان لاک تنها استفاده نمی گردند. این لاک ها را در زیر بقیه لاک های معمولی به کار می برند. به همین دلیل فروش لاک های براق کننده افزایش یافته است.

لاک پایه/ بیس

 

لاک پایه/ بیس

شکل 2. لاک پایه/ بیس

لاک پایه یا بیس همانطور که از نامش پیداست برای بیس ناخن در فرنچ کردن یا طراحی روی ناخن  به کار می رود. بعضی از این لاک ها که بی رنگ می باشند قابلیت استفاده بر روی دیگر لاک ها را دارند که باعث براق شدن آن ها می گردند و باعث می شوند ماندگاری و دوام لاک بالا رود. نام دیگر لاک پایه بیس کت می باشد که برای این به کار می رود که اثری از لاک های غلیظ روی ناخن ها پیدا نباشد مورد استفاده قرار می گیرد و همچنین دوام لاک را بالا برده و از رنگ پریدگی و لب پر شدن آن جلوگیری می نماید. بیس کت یا لاک پایه قبل از لاک اصلی بر روی ناخن زده می شود.

لاک تری فری

در ساختار این لاک ها استفاده از سه ترکیب مضر فرمالدهید، تولوئن و دیبوتیل فتالات جلوگیری شده است.

لاک فایو فری

لاک هایی که در ترکیبات آن ها استفاده از پنج ماده مضر صمغ فرمالدهید، دیبوتیل فتالات، تولوئن، کافور و فرمالدهید جلوگیری شده است.

لاک هفت روزه

این لاک ها از نوع لاک ژل ها نیستند بلکه لاک ناخنی است که ماندگاری آن طی 7 روز می باشد بدون اینکه ظاهر آن دچار تغییر گردد. لاک های معمولی بستگی به مراقبت های شما بین 3 ساعت تا یک هفته ماندگاری دارند در صورتیکه این لاک ها حداقل یک هفته روی ناخن سالم می مانند.

لاک وایتنر

این لاک همانطور که از نامش پیداست یک روشن کننده بسیار قوی می باشد و برای سطح ناخن مناسب می باشد که از زردی روی ناخن جلوگیری می نماید و به روشن شدن سطح ناخن کمک می نماید.

لاک مغناطیسی

 

لاک مغناطیسی

شکل 3. لاک ناخن مغناطیسی

این لاک ها اخیرا درلوازم آرایشی ظاهر شده اند که حاوی براده آهن هستند که با چشم دیده نمی شوند. این لاک ها به همراه آهن رباهایی با شکل های متفاوت به فروش می رسند. نحوه استفاده از این لاک ها به این صورت است که قبل  از اینکه لاک خشک شود آهن ربا را نزدیک به ناخن لاک زده گرفته تا طرح هایی روی ناخن ایجاد شود. این طرح ها ممکن است به شکل مورب، ستاره و … باشند.

لایه نهایی / برق ناخن

 

لایه نهایی / برق ناخن

شکل 4. لایه نهایی / برق ناخن

این لاک روی لاک اصلی زده می شود که به لاک برق و درخشندگی می دهد و از آن در برابر ضربه و لب پر شدن و از رنگ پریدگی آن توسط آفتاب  محافظت می نماید. تاپ کت یک لایه نهایی روی لاک اصلی تشکیل می دهد که باعث می شود لاک کنده نشود و آن را در برابر آفتاب و لب پر شدن محافظت نماید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *