زیبایی

افترشیو چیست و چرا باید بعد از اصلاح از آن استفاده نمود؟

افترشیو چیست و چرا باید بعد از اصلاح از آن استفاده نمود؟

افترشیو ها بدلیل اینکه هم از انتقال عفونت و میکروب ها جلوگیری می کردند و هم اینکه باعث خنکی و سبک شدن صورت پس از اصلاح می شدند و جلوی جوش و خارش را می گرفتند. به سرعت بین آقایان محبوبیت زیادی را جذب کردند و کاربرد عمومی تری را برای خود رقم زدند.

افترشیو چیست؟

افتر شیوها چند نوع مایع، روغن، ژل یا ماده دیگری می‌باشند که بعد از اصلاح بر روی پوست بدن شما قرار می‌گیرند.
استفاده افترشیو ها برای بسیاری از افراد یک عادت شده است. در بیشتر موارد، استفاده از آن ها برای ضد عفونی یا تسکین پوست شما هیچ ضرری ندارد.
اما برخی از آن ها می توانند برای پوست شما مضر یا سمی باشند.
در اینجا همه مواردی که باید در مورد کاربرد آن ها ، مواد تشکیل دهنده ی آن (و مواردی که باید از آنها اجتناب کنید) و اینکه حقیقتاْ چه چیزی برای بعد از اصلاح مفید است، بدانید.

خاصیت افترشیو

فواید افترشیو دقیقاً به آنچه در آن است بستگی دارد. اما انواع قدیمی که بر پایه الکل بودند بعنوان یک ضدعفونی کننده صورت پس از تراشیدن موهای صورت عمل می‌کردند.
به همین دلیل است: هنگام اصلاح کردن، اغلب بریدگی های ریز و قسمت هایی از اپیدرم (پوست) و منافذی را در معرض هوا قرار می دهید که به احتمال زیاد در معرض باکتری ها یا مواد دیگر قرار می گیرند.
افترشیو‌های معمول شامل موادی همچون ایزوپروپیل الکل(ایزوپروپانول) یا الکل اتیل هستند و مشابه آنچه در ضدعفونی کننده دست یا پاک کننده های خانگی استفاده می شوند(بصورت مالیدنی به روی سطح پوست).

اما افترشیو های بر پایه الکل اگر به مرور استفاده شوند می توانند بیشتر به پوست شما آسیب برسانند تا مفید واقع شوند.
افترشیوهای طبیعی تر مانند روغن نارگیل و همچنین مرطوب کننده هایی مانند لوسیون یا آلوئه ورا، همچنین می توانند از پوست در برابر باکتری ها محافظت کنند و در عین حال رطوبت پوست را نیز حفظ کنند.

فواید افترشیو چیست ؟

افترشیو ها باعث از بین رفتن باکتری ها یا سموم صورت شما بعد از اصلاح می شوند، به همین دلیل است که افترشیو های بر پایه الکل پس ازاصلاح، وقتی آن را روی صورت خود قرار می دهید، می سوزاند – بدلیل خاصیت ضد باکتری بودن آن ها است.

افترشیو مردانه چیست ؟

 

افترشیو مردانه چیست ؟

اصلاح کردن صورت جزو یکی از روتین های زندگی آقایان است. اصلاح کردن می تواند باعث خشکی یا التهاب صورت آقایان شود و استفاده از آن ها می تواند باعث تسکین و التیام پوست صورت در آقایان باشد.

افترشیو زنانه چیست ؟

 

افترشیو زنانه چیست ؟

برخی از خانم ها برای از بین بردن موهای زائد خود از شیو کردن استفاده می کنند. خانم ها برای روتین مراقبتی پس از اصلاح می توانند از افترشیو های زنانه استفاده کنند تا در برابر خشکی، جوش، خارش پوست و یا حتی در برابر آلودگی هوا در برابر پوست خود مراقبت کنند.

ترکیبات

افترشیو ها بر پایه مواد مختلفی همچون آب، الکل و یا حتی شیر ساخته شده اند و گاهاً از اسانس های روغنی برای راحیه در آنها استفاده می شود. برای اطمینان از این که افترشیو شما از مواد طبیعی ساخته شده باشد و رنگ و عطر های مصنوعی در آن بکار نرفته باشد(بعضی افراد ممکن است حساسیت یا آلرژی داشته باشند)، حتماً نوشته های روی بسته آن را به دقت بخوانید.

ترکیبات مضر درون افترشیو چیست ؟

 

ترکیبات مضر درون افترشیو چیست ؟

افترشیو معمولی بر پایه الکل باعث از بین رفتن برخی از باکتری ها می شود. با این حال، با مرور زمان هیچ سود واقعی برای سلامتی شما نخواهد داشت.
از افترشیوهایی که رایحه های مصنوعی در آنها وجود دارد خودداری کنید. بسیاری از رایحه ها از مواد گزارش نشده ای ساخته شده اند که ممکن است به آنها حساسیت داشته باشید یا باعث تحریک شوند.

پارابن بعنوان ماده ای نگهدارنده و همچنین ماده ای که ضد باکتری است به بسیاری از محصولات مراقبتی اضافه می شود، در برخی موارد می تواند مفید واقع شود اما مراقب باشید، برخی از افراد ممکن است به پاربن حساسیت نشان دهند. پس دقت فرمایند که افترشیو های فاقد پارابن را خریداری فرمایند.

ترکیبات مفید درون افترشیو چیست ؟

چندین ترکیباتی که ممکن است درون افترشیو ها برای سلامتی پس از اصلاح شما مفید باشند:

 • شی باتر، یک مرطوب کننده بر پایه دانه های مغذی
 • نارون کوهی (witch hazel)، یک جایگزین گیاهی برای الکل
 • روغنهای اساسی برای عطر و بو و اثرات تسکین دهنده (مانند روغن اسطوخودوس برای تسکین پوست یا روغن اوکالیپتوس برای گشاد شدن رگهای خونی و افزایش جریان خون)
 • روغن ویتامین E برای حفظ سلامت پوست و سیستم ایمنی بدن
 • عصاره بابونه برای تسکین پوست
 • آلوئه ورا برای مرطوب سازی پوست و تسکین سوختگی یا آسیب های پوستی
 • گلیسیرین برای مرطوب سازی پوست
 • رایحه های طبیعی مانند چای سبز، چوب درخت سرو، انیسون یا بلغور جو دوسر

اشکال مختلف افترشیو چیست ؟

افترشیو های متفاوتی بر پایه مواد متفاوتی مانند آب،شیر یا الکل ساخته می شوند که بصورت بافت های مختلفی در بازار وجود دارند، همچون:

 • لوسیون
 • ژل
 • بالم
 • اسپری

همچنین افترشیو ها برای انواع مختلف پوستی نیز وجود دارند مانند افترشیو برای پوست های حساس.

 

اشکال مختلف افترشیو چیست ؟

نحوه استفاده

بهترین استفاده از افترشیو ها به نحوی است که در یک زمان خاص از روتین اصلاح صورت خودآنها را بگنجانید. در زیر نحوه استفاده از افتر شیو ها ذکر شده است:

 1. روتین شیو یا اصلاح کردن خود را بطور معمول انجام دهید، خواه صورت، پاها، زیر بغل یا هر جای دیگر بدن باشد.
 2. ناحیه اصلاح شده را با آب سرد بشویید تا زمانی که دیگر اثری از کرم اصلاح، ژل یا لوسیون باقی نمانده باشد.
 3. برای خشک کرن از حوله تمیز استفاده کنید. حوله را روی پوست خود مالش ندهید، زیرا این کار باعث تحریک یا آسیب پوست شما می شود.
 4. مقدار کمی از آن را در کف خود قرار دهید (به اندازه یک سکه)
 5. افترشیو را با دو دست خود بمالید تا به طور مساوی پخش شود.
 6. افترشیو را به طور مساوی بر روی کل سطح پوست اصلاح شده مالش دهید.

نکات مهم

افترشیو مخصوص پوست های نرمال یا طبیعی

اگر پوست نرمالی دارید بهتر است از بالم های افترشیو استفاده کنید بدلیل این که میزان الکل کمتری دارند و به پوست شما آسیب نمیزندد و همچنین باعث رطوبت رسانی به پوست شما می شوند.

مخصوص پوست های خشک

اگر پوست خشکی دارید بهتر است از نوع ژلی افترشیو ها استفاده کنید چون میزان الکل کمتری دارند. الکل باعث خارج شدن آب از پوست و در نتیجه خشکی بیشتر پوست شما می گردند. اگر ترجیح می دهید از بالم افترشیو استفاده کنید حتما دقت فرمایید که بالم بدون الکل خریداری کنید و پیشنهاد می شود، گلیسرین جزو یکی از مواد تشکیل دهنده آن باشد چون به رطوبت رسانی و برطرف کردن خشکی پوست شما کمک می کند.

افترشیو مخصوص پوست های چرب

الکل برای پوست های چرب مشکلی ایجاد نمی کند، بنابراین شما می توانید از هر نوع دلخواه افترشیو برای پوست خود استفاده کنید ولی باز هم دقت کنید که افتر شیو شما حاوی مواد رطوبت رسان باشد.

افترشیو مخصوص پوست های حساس

اگر شما پوست حساسی دارید احتمال حساسیت یا آلژی نسبت به مواد عطری و خوشبو کننده ی مصنوعی که درون آن ها است، وجود دارد، بنابراین شما می توانید بالم های افترشیو فاقد عطر و الکل و یا حاوی روغن های خوشبو کننده طبیعی مانند اسطخدوس یا عصاره های طبیعی میوه ها باشد، به این دلیل که روغن های طبیعی حساسیت ایجاد نمی کنند. حتی افترشیو های حاوی آلوئه ورا برای پوست ها حساس مناسب نیستند.

شناخت جنس اصل

همیشه برچسب نوشته های روی محصولات را چک کنید و از مواد و رایحه های مصنوعی دوری کنید. به دنبال محصولاتی که حاوی مواد ضد التهاب و روغن های طبیعی هستند، باشید. مانند آووکادو، عصاره جوجوبا و روغن هسته انگور و ماکادمیا و زیتون.

افترشیو خارجی یا افترشیو ایرانی؟

 

افترشیو خارجی یا افترشیو ایرانی؟

بهترین افترشیو های خارجی معمولا از مواد اولیه بسیار خوبی در ساختار خود استفاده می کنند اما معمولا نمونه تقلبی آن ها در بازار  بسیار زیاد است. از طرفی در افترشیو ایرانی نیز از مواد اولیه بسیار خوبی استفاده می شود و با توجه به حذف هزینه واردات، قیمت مناسب‌تری دارند. افترشیو ایرانی با توجه به سختی آب در مناطق مختلف ایران فرموله شده و روی پوست افراد ایرانی در مرحله نهایی تست شده است.

آیا هر نوع افتر شیو برای پوست‌مان مناسب است؟

بعضی از افترشیوها معطر و برخی دیگر حاوی عصاره های گیاهی و روغن های اساسی و تعدادی دیگر نیز دارای الکل هستند. اگرچه ممکن است از آن به عنوان محصولات اصلاح به بازار عرضه شدند، اما در واقع آن ها محصولاتی برای مراقبت از پوست هستند. دقت کنید که با توجه به نوع پوست خود و یا حساسیت هایی که احتمال ارید برای شما پیش بیاید، اقدام به خرید محصول مناسب کنید.

نکات مهم هنگام خرید

افترشیو ها انواع مختلفی برای پوست های چرب، خشک و معمولی دارند. انتخاب افترشیو مناسب نوع پوست بسیار مهم است. همچنین همیشه به این نکته توجه کنید که از افترشیو های بدون پارابن استفاده کنید. به موارد زیر در خرید محصول دلخواه خود با توجه به مطالبی که در بالا ذکر شد، توجه کنید:

بافت افتر شیو

ترکیبات افتر شیو

نوع پوست‌

منابع مورد استفاده

https://www.healthline.com/

صفحه اصلی

https://www.totikala.ir/

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *